Drewniany Kościół W Kosieczynie

Opis

Drewniany kościół p.w. Św. Ap. Szymona i Tadeusza Judy w Kosieczynie, w gminie Zbąszynek, ufundowali w 1406 roku właściciele wsi, Samsonowie z Nądni. Badania dendrochronologiczne przeprowadzone w latach 2006/2007 wykazały, że najprawdopodobniej powstał on w 1389 roku. Jest drugim (po kościele pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim) co do starszeństwa drewnianym kościołem na ziemiach polskich. Wieże dostawiono w XVII lub XVIII wieku. Obok rosną lipy o obwodzie do 550 cm. W pobliżu znajduje się barokowy dwór, wzniesiony w końcu XVIII wieku przez spolszczoną rodzinę Lossowów. Obok znajduje się nowszy dwór neogotycki, a także park krajobrazowy (2,33 ha).

W prezbiterium ustawiony jest drewniany, złocony ołtarz barokowy (2 połowa XVII w.) z umieszczonym centralnie obrazem Matki Boskiej Królowej Świata (autor nieznany, 2 poł. XVIII w.).

W północno-wschodnim narożniku nawy ustawiony późnobarokowy ołtarz architektoniczny (1 poł. XVIII w.) flankowany pseudomarmurowymi kolumnami; ażurowe, złocone uszaki w formie liści akantu i winnych gron. W przesklepionym polu głównym umieszczona polichromowana drewniana rzeźba Piety (XV w.) o cechach późnogotyckich.

Źródło informacji: www.zbaszynek.pl; www.podroze.onet.pl