Kościół P.w. Św. Marii Magdaleny W Pszczewie

Opis


Najstarszy dokument wzmiankujący o Pszczewie datowany jest na 1259 rok. 31 stycznia 1298 roku biskup poznański ustanawia przy kościele w Pszczewie archidiakonat. Prawdopodobnie pierwszy dwór biskupi znajdował się w miejscu dzisiejszej plebani.
W 1350 roku wedug dokumentów Pszczew był nazywany wsią, jednakże już w 1412 mieszkańcy określani byli mianem mieszczan. Źródła podają jakoby prawa miejskie zostały nadane w 1364 roku.
W roku 1446 ówczesny biskup poznański ufundował na niewielkim wzniesieniu kościół pw. św. Marii Magdaleny. Niestety pożar w 1505 roku strawił całe miasto łącznie z drewnianym kościołem.
Kolejna tragedia nawiedziła miasto w 1630 kiedy wojska szwedzkie spaliły i splądrowały całe miasto. Plebanię i będącego na niej proboszcza żywcem spalono. Budowa nowego kościoła, plebani i dworu biskupiego trwała cztery lata. Nowe budowle były ceglane, kryte gontem. Budowy doglądał na stałe mieszkający w Pszczewie bp Andrzej Szołdrski. Budowla została zakonsekrowana przez biskupa Floriana księcia Czartoryskiego w 1657 roku.
Obecna bryła jest wieloetapową realizacją. Pierwszy fragment pochodzi z lat 1632 – 1654. Następny etap odbywał się w latach 1781 – 1784. Ostatnia przebudowa i powiększenie miało miejsce w latach 1894 – 1896. To w trakcie tych ostatnich zmian nadano kościołowi charakter późnorenesansowy z niewielkimi elementami baroku. W trakcie trwania prac budowlanych znacznej zmianie uległa bryła wieży. W odcinku przyziemia została poszerzona do szerokości kościoła, została niejako wtopiona w jego bryłę. W 1898 roku umieszczono na wieży nowy zegar. Ostatnie prace dotyczyły również wnętrza budowli. Powiększono chór oraz zakupiono nowe organy.

 

Więcej zdjęć tutaj





Żródło: www.parafia.pszczew.com