Ruiny Kościoła Farnego W Gubinie

Opis

 

Do najbardziej okazałych budowli w Gubinie należą bez wątpienia ruiny kościoła farnego. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1324 roku, a więc z okresu największego rozkwitu handlowego miasta. Budowlę wzniesiono w stylu romańskim, w formie trójnawowej bazyliki. Po zniszczeniach wywołanych czternastowiecznymi trzęsieniami ziemi, budowlę rozebrano, zaś na jej miejscu rozpoczęto wznoszenie nowego gotyckiego kościoła. Prace trwały bardzo długo,
a ostatecznego kształtu budowla nabrała
w 1844 roku. Podczas II wojny światowej kościół uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. W latach późniejszych, mimo starań władz miejskich, nie udało się przywrócić dawnej świetności obiektu, który w latach 70-tych zabezpieczony został jako trwała ruina. Dziś imponująca bryła kościoła przyciąga swym urokiem i potęgą uwagę przybywających do Gubina gości.

Wielu badaczy twierdzi, że w podziemiach zabytkowego kościoła znajdowały się skarby. Miałyby one mieścić się w kryptach. Po ich odkopaniu okazało się, że tuż po wojnie zostały one brutalnie splądrowane. W dużej mierze jest to oczywiście efekt legendy o skarbie. Na skarb składały się kosztowności pozostawione przez uciekających tuż przed 1945 r. mieszkańców Gubina. Wśród przedmiotów, które trafiły do krypt, były podobno pieniądze, zabytki sztuki sakralnej i złote wyposażenie liturgiczne.

Tych skarbów naukowcy nie odnaleźli, jednak historycznym skarbem okazały się kamienne płyty, liczące prawie 500 lat.

Gubińska fara góruje nad miastem, zachwycając swoim pięknem i ciekawą historią.

 

Źródło informacji: www.gubin.pl; "Niezwykłe i tajemnicze miejsca ziemi lubuskiej", wyd. Gazeta Lubuska, Media Regionalne Sp. z o. o. Oddział w Zielonej Górze, Zielona Góra 2009.