Kościół P.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa W Rzepinie

Opis

 

Obecny Kościół p.w. NSPJ
w
Rzepinie początkowo funkcjonował jako Kościół p.w. Świętej Katarzyny.

Pierwotna budowla miała styl późnoromański. Zbudowane z granitu, dolne partie kościoła, datuje się na schyłek XIII w. Z pierwotnej budowli przetrwało też prezbiterium wraz
z trzema wschodnimi oknami o łukach lekko zaostrzonych.

Do korpusu kościoła od strony północnej przylega kaplica z końca XIV wieku z ostrołukowym, profilowanym portalem i ceglanymi maswerkowymi fryzami, o sklepieniu krzyżowo-żebrowym.

W 1638 r. świątynia została uratowana przed spaleniem. W 1698 r. odnotowano, że kościół jest cały murowany, znajduje się przy nim wieża drewniana z pięcioma dzwonami i zegarem oraz, że budowla jest częścią miasta. Jednakże, w 1709 r. prof. Beckmann z Frankfurtu odnotował, iż w wieczór Trójcy Świętej, część domu bożego runęła na ziemię.

Kościół został odbudowany w cegle, podwyższono znaczne partie murów oraz zbudowano neogotycką wieżę. Proces jego odbudowy i modernizacji zakończył się dopiero w 1879 r.

Długość kościoła wynosi 36 m, a szerokość od głównego wejścia 15 m. Obecna bryła kościoła i jego wnętrze ukształtowane zostały w czasie tejże przebudowy. 

Znajdujące się w prezbiterium: Chrystus na krzyżu, tabernakulum i ciernie, wykonane są z ozdobnego metalu. W oknach znajduje się 7 witraży. W centralnym oknie witraż przedstawia Najświętsze Serce Pana Jezusa.

19-głosowe organy, będące dumą kościoła, zbudowane zostały w 1879 roku przez firmę Gebrude Dinie z Berlina.

 

Źródło informacji: www.rzepin.pl