Rezerwat Pawski Ług

Opis

Rezerwat "Pawski Ług" znajduje się w pobliżu Łagowa, na terenie nadleśnictwa Świebodzin.

Został on powołany w 1970 r., ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnych zbiorowisk roślinności bagiennej i torfowiskowej. Początkowo jego powierzchnia była niewielka, wynosiła ona zaledwie 3,67 ha i obejmowała torfowisko przejściowe z interesującą roślinnością. W 2002 roku rezerwat powiększono do ponad 34 ha, włączając otaczające tereny leśne i niewielkie, zarastające torfowym płem, jeziorko.

Na terenie rezerwatu znajduje się torfowisko, które jest zasilane przez wody opadowe. Pokłady torfu przekraczają tu 5 m. Spośród rosnących na tym terenie roślin, można znaleźć takie gatunki, jak: rosiczka okrągłolistna, wełnianka i żurawina błotna, której owoce są jadalne. Oprócz nich rośnie tutaj, wyróżniająca się oryginalnym kwiatem i owocostanem, czermień błotna. Cztery z występujących tu gatunków roślin podlegają ochronie gatunkowej: rosiczka okrągłolistna, kruszyna pospolita, kalina koralowa i bagno zwyczajne.

Na obrzeżu rezerwatu znajduje się także pomnik przyrody – 110 letnia topola biała.
 
Torfowisko charakteryzuje się również zróżnicowanym światem zwierzęcym. Jest ono m. in. miejscem rozrodu płazów. 
Wato także wspomnieć o tym, że torfowisko otacza ponad 100-letni las mieszany, dębowo-bukowo-sosnowy, z domieszką świerka.

Rezerwat jest łatwo dostępny dla turystów. Można do niego dotrzeć idąc szosą 
z Łagowa w kierunku
Poźrzadła, około 2 km na południe.

 

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Pawski_%C5%81ug