Zespół Przyrodniczo-krajobrazowy "uroczysko Lubniewsko"

Opis
Na zdj. okładka przewodnika turystycznego, opisującego "Uroczysko Lubniewsko", www.sulecin.pl

Liczące ponad 1.400 ha "Uroczysko" rozciąga się pomiędzy Sulęcinem i Lubniewicami. Administracyjnie obszar ten należy do Nadleśnictwa Sulęcin.

Swoją nazwę Uroczysko przyjęło od jeziora Lubniewsko (240,96 ha), które stanowi 17% jego powierzchni. Geologicznie obszar uformowany został w wyniku bezpośredniej akumulacji lodowcowej ostatniego zlodowacenia bałtyckiego.

Efektem działalności lodowca jest duża mozaika gleb
i niezwykle urozmaicona rzeźba terenu. Na niewielkich powierzchniach różnice wysokości dochodzą do kilkudziesięciu metrów. Drzewostany bukowe porastają liczne jary i wąwozy, przypominające swoim wyglądem tereny podgórskie. Duża różnorodność warunków glebowych w połączeniu z mikroklimatem znajduje swoje odzwierciedlenie w zróżnicowaniu zbiorowisk roślinnych.

Świat roślin reprezentowany jest przez około 300 gatunków, a 15 z nich podlega ochronie ścisłej, jak np.: rosiczka okrągłolistna, czy bluszcz pospolity.

Świat zwierzęcy w wodach i na lądzie "Uroczyska" jest również bardzo bogaty.
W wodach można spotkać gąbki, wirki, skąposzczety, pijawki, małże, raki i 24 gatunki ryb, a w przybrzeżnych trawach i mokradłach różne płazy i gady oraz piękne motyle. Na Uroczysku występuje co najmniej 90 gatunków ptaków.
Do najciekawszych można zaliczyć orła bielika, bociana czarnego, żurawia, zimorodka.
Licznie występuje także zwierzyna płowa, dziki, borsuki, lisy, jeże
i drobne gryzonie.