Jezioro Sławskie

Opis

Jezioro Sławskie jako największe w makroregionie (powierzchni 817 ha) znajduje się w okolicach gminy Sława.

Oficjalnie zaczęto je zagospodarowywać w 1927 roku, kiedy to Magistrat Sławy otrzymał od administracji hrabstwa zezwolenie na udostępnienie jeziora dla sportów wodnych.

Nad Jeziorem Sławskim roztacza się piękna panorama jeziora, duża plaża, obok znajdują się: wypożyczalnia sprzętu wodnego, zjeżdżalnia wodna (70m), można wybrać się na wycieczkę statkiem "Lubuszanin II" po jeziorze (około 1 godziny). Wokół jeziora - lasy, przeważnie sosnowe, wpływają na mikroklimat okolicy oraz obfitują w zwierzynę łowną i słyną z grzybów. Jezioro przyciąga wczasowiczów i turystów, dla których na terenie gminy i miasta zlokalizowanych jest około 40 ośrodków wypoczynkowych. Do dyspozycji gości są również pensjonaty i kwatery prywatne.

Lasy i woda to nie jedyne bogactwo naszej gminy, to również bogaty świat ptaków. Szczególnie godne obserwowania są ptaki drapieżne: bielik, rybołów, kania czarna i ruda, myszołów, jastrząb i błotniaki. Jezioro, woda to przede wszystkim ptaki wodno-błotne: gęgawa, kormoran, łabędź niemy, zimorodek, często można usłyszeć klangor żurawia. Pojezierze Sławskie zostało uznane za ostoje ptaków o randze europejskiej przez Międzynarodową Organizację Ornitologiczną. Tradycją Sławy są organizowane corocznie Dni Sławy, które odbywają się w pierwszy weekend sierpnia. Towarzyszą im liczne imprezy kulturalne, regaty żeglarskie, zawody hippiczne, wystawy plastyczne, fotograficzne, konkursy, barwny korowód ulicami miasta. Specyficzny mikroklimat oraz piękno naszych lasów i jezior to atrakcyjny zakątek dla turystów i wczasowiczów z całej Polski, jak również z zagranicy. Zapraszamy do Sławy nie tylko w sezonie letnim, ale i w kresie zimowym.

Pojezierze Sławskie charakteryzuje się łagodnym klimatem. Położone na zachodzie kraju, poddane jest wpływom wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku, co sprawia, iż klimat ma cechy oceaniczne - łagodne i krótkie zimy, lata natomiast nie są upalne. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 8,1 stopni Celsjusza. Opady są tutaj niskie, ok. 500 mm rocznie. Lato (średnia temperatura powietrza w ciągu doby powyżej 15 stopni) trwa około 100 dni, jest najdłuższe w naszym województwie. Okres wegetacyjny - 220 dni, należy do najdłuższych w Polsce, w przeciwieństwie do okresu zalodzenia jezior wynoszący ok. 65 dni (najkrótszy w Polsce).

Jezioro Sławskie wraz z Obrzycą tworzy początek malowniczego szlaku kajakowego (Lubuski Szlak Wodny - dł. ok. 200 km, którym przez Kanał Dźwiński dotrzeć można rzeka Obra do Warty i dalej do piastowskiego grodu Santoka). W dolinie Obrzycy i Obry obserwuje się ciekawe zjawisko hydrologiczne zwane bifurkacją, polegające na rozdzieleniu się nurtu rzeki na dwa lub więcej ramion, które dalej płyną w różnych, czasem zmiennych kierunkach i należą do różnych dorzeczy.