Kościół Wnmp W Leśniowie Wielkim

Opis

 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie Wielkim, wraz z wystrojem wnętrz w obrębie murów zewnętrznych, został wpisany do rejestru zabytków decyzją z dnia 23 lipca 1955 r.

Jest to najstarszy kościół w gminie Czerwieńsk, wybudowany najprawdopodobniej w XIV w. (pierwsza wzmianka w 1399 r.), jako jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium
i wieżą od zachodu.

Z czasu remontu przeprowadzonego w 1714 r. pochodzi baniasty hełm wieży. Dalszego przekształcenia gotyckiej architektury kościoła dokonano w końcu XIX w., wprowadzając elementy neoromańskie. W obecnej, wielokrotnie przerabianej budowli, przeważają cechy stylowe gotyku i baroku.

Do bogatego wyposażenia kościoła należą: późnogotycki tryptyk warsztatu Mistrza ołtarza z Gościeszowic z 1516 r., renesansowe rzeźbione nagrobki z XVI i XVII w. oraz późnobarokowy ołtarz i ambona.

W 2004 r. odzyskano dzwon odlany w XVII w., zabrany w 1941 r. przez wojska niemieckie na przetopienie, który szczęśliwym trafem odnaleziony został w parafii ewangelickiej w głębi Niemiec.

Obiekt stanowi własność Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie Wielkim.

 

Źródło informacji oraz zdjęcie: www.czerwiensk.pl