Głębokie

Opis

Atrakcyjny ośrodek turystyczno-wypo­czynkowy, położony nad jeziorem o tej samej nazwie, ok. 200 m od szosy Międzyrzecz - Skwierzyna. 5 km na północ od Międzyrzecza.
PKP — stacja kolejowa na linii Międzyrzecz—Skwierzyna
PKS — przystanek przy drodze z Międzyrzecza do Gorzowa Wielkopolskiego.

Głębokie posiada świetne zaplecze turystyczne. Do wyboru mamy hotel, pola namiotowe, domki kempingowe, zajazd, ośrodek turystyczny z własną plażą, a nawet całoroczne apartamenty. Na terenie ośrodka - sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, korty. Amatorzy uprawiania sportów wodnych znajdą tutaj dużą ilość sprzętu wodnego, umożliwiającego odbywanie wycieczek po jeziorze. Ładna, strzeżona plaża, nowoczesne molo, zjeżdżalnia  i wyjątkowo czysta woda, to naturalne zalety tego pięknego miejsca.

Więcej informacji:
www.archimedes-tourist.com 
http://www.glebokie4.pl/

http://www.krab.agh.edu.pl/index.php?page=162

Jezioro Głębokie zajmuje północną, bezodpływową część rynny, która ciągnie się południkowo od wsi Ro­jewo poprzez osady Głębokie, Św. Wojciech do Kęszycy. Głębokie reprezentuje klasyczny typ jeziora za­mkniętego — bez dopływu i odpływu powierzchniowego (pow. 125 ha, dł. 2280 m, szer. 825 m, maks. głęb. 25,4 m). Jest to największe bezodpływowe jezioro Ziemi Lubuskiej! Szczególną atrakcję dla płetwonurków stano­wi bogata roślinność podwodna, urozmaicona rzeźba dna i duża przezroczystość wody. Jezioro otoczone jest wysokopiennymi lasami z przewagą drzew liściastych.

 


Okolice Głębokiego:
Z Głębokiego można odbywać interesujące wycieczki do pobliskich lasów obfitujących w grzyby. Niemało atrakcji mogą dostarczyć również dłuższe wycieczki do wsi Górzyca, Chycina i Zemsko Najlepiej rozpocząć je od stacji kolejowej, usytuowa­nej kilkadziesiąt metrów od południowego krańca je­ziora. Od stacji w Głębokiem rozchodzą się drogi w trzech kierunkach: na południowy zachód do wsi Gó­rzyca nad Obrą (ok. 4 km), na zachód do wsi Chycina (ok. 8 km) i na północny zachód do Zemska (ok. 8 km). Wszystkie drogi biegną lasami, niezwykle bogatymi w maliny, jeżyny, poziomki i jagody. 

Źródła: J. Krajniak „Pojezierze Lubuskie – przewodnik”, www.miedzyrzecz.pl
Zdjęcia w galerii Staszek Pietkiewicz