
Już 8 września 2018 r. wystartuje tegoroczne Winobranie i z całą pewnością będzie wyjątkowe. Program wydarzeń zaplanowanych na cały tydzień od 8 do 16 września liczy 36 stron. Wierzymy, że dzięki temu każdy z gości znajdzie coś dla siebie.
Winobranie to Największe Święto Wina w Polsce, nagrodzone dwoma certyfikatami w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej - "Na najlepszy produkt turystyczny".
Jak co roku każdy dzień Winobrania uświetni koncert gwiazdy. W tym roku wystąpią na otwarcie zielonogórscy filharmonicy, w kolejnych dniach: - Ace of Base - Agnieszka Chylińska - Gromee - Coma - Natalia Kukulska - Bracie - na finał Beata z zespołem Bajm.
Poza koncertami gwiazd estradowych, co roku imprezami składającymi się na obchody Winobrania są:
Szczególne miejsce zajmuje w czasie Dni Zielonej Góry Miasteczko Winiarskie - specjalnie wydzielona strefa, gdzie winiarze z całego regionu w maleńkich, drewnianych domkach prezentują swoje wina i inne wyroby.
Historia zielonogórskiego winiarstwa to bardzo istotny element lokalnej tożsamości. Obrosła już w wiele pięknych legend. Jedna z nich mówi, iż po zamordowaniu Bachusa przez tytanów bogini Atena pokropiła jego krwią tereny przyszłych regionów winiarskich, a jedna z nich spadła na Zieloną Górę, co zapoczątkowało tradycję winiarską na tym terenie.
Krzewy winorośli pojawiły się na terenie Zielonej Góry wraz z flandryjskimi osadnikami, którzy przybyli na ten obszar w 1150r. Pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące zielonogórskiego winiarstwa pochodzą z 1314r. Położenie miasta na nasłonecznionych wzgórzach a także sprzyjający klimat przyczyniły się do rozwoju winiarstwa, umożliwiając powstanie najbardziej na północ w Europie wysuniętych winnic.
Wielowiekowe tradycje uprawy winorośli zrodziły różnorodne obyczaje, z których najbardziej spektakularnym od dawien dawna były coroczne obchody Winobrania. Początkowo nie funkcjonowały żadne przepisy regulujące termin rozpoczęcia i zakończenia zbiorów. Od połowy XIX w. Święto Wina ogłaszała Rada Miejska, wpisując je do miejskiego kalendarium.
Najbardziej efektownym i najbarwniejszym elementem obchodów zielonogórskiego Winobrania jest korowód. Za jego organizację odpowiada zazwyczaj Teatr Lubuski, który zaprasza do współpracy szczudlarzy, teatry uliczne, uczniów zielonogórskich szkół, miejskie stowarzyszenia i organizacje. Kilkaset osób przechodzi główną ulicą miasta, krocząc za królem winobrania - Bachusem. Na jadących platformach prezentują się poszczególne winnice, a winiarze częstują obserwatorów winem.
Zapraszamy już dziś do Zielonej Góry i do zapoznania się z programem:
Program_Winobrania_2018.pdf (397 kB)
Źródło: winobranie.zgora.pl wikipedia.pl
|