Ścieżka Przyrodniczo-edukacyjna Między Bieganowem A Cybinką

Opis

Ścieżka położona jest w malowniczym kompleksie leśnym, rozciągającym się między Cybinką a Bieganowem. Posiada duże walory poznawcze i estetyczne. Ukazuje bowiem obserwatorowi, najciekawsze bogactwo tworów przyrody, nierzadko o unikalnym, ponadlokalnym znaczeniu. Głównymi atrakcjami ścieżki są drzewostany liściaste i mieszane, zakładane jeszcze w XIX wieku, z licznymi okazałymi drzewami oraz z typowym, piętrowym układem roślinności leśnej.

Wejścia na trasę przyrodniczą znajdują się w Bieganowie i Cybince. W miejscach tych ustawione są tablice z planem sytuacyjnym ścieżki. Obrazuje to poniższa mapka (w celu powiększenia, należy kliknąć):

Na całej trasie znajduje się siedem przystanków tematycznych. Przy każdym są tablice edukacyjne, poświęcone wybranemu zagadnieniu związanemu z życiem lasu.

Tematy przystanków:

1. Ptasi budzik. Nisze pokarmowe.
 
2. Ochrona lasu.
 
3. Chrust. Powalone drzewo.
 
4. Użytkowanie i odnawianie lasu.
 
5. Gospodarka łowiecka.
 
6. Grzybobranie.
 
7. Wypalanie traw.

Na trasie znajduje się kilka drewnianych wiat, z wyznaczonymi miejscami na ogniska. Wiaty służą organizacji wypoczynku dla turystów i spacerowiczów.

Jedną z ciekawostek, którą można obejrzeć w czasie spaceru po ścieżce, jest ptasi budzik. Gdy ktoś potrafi rozpoznawać śpiew ptaków, może, nie mając zegarka, zorientować się, która jest godzina.

Niezaprzeczalnie, atrakcją ścieżki są również zlokalizowane na niej 4 pomniki przyrody: platan klonolistny, topola biała i dęby szypułkowe.

Ścieżka i jej okoliczny teren jest przystosowana również do jazdy rowerem. Do ścieżki przylega także wyznaczona kolarska trasa przełajowa.

Dużym atutem tego miejsca jest również fakt, że z obiektu można korzystać przez okres całego roku, nawet w czasie obowiązującego zakazu wstępu do lasu.

Długość całkowita: ok. 5 km
Czas przejścia: ok. 3 godziny
Wariant krótszy: ok. 2 km, czas przejścia: ok. 1,5 godziny.

Źródło informacji i zdjęcia: www.cybinka.pl