Pomniki Przyrody W Gminie Sulechów

Opis

Na terenie Gminy Sulechów za pomniki przyrody uznano 102 obiekty przyrody ożywionej i nieożywionej. Oto niektóre z nich:

Głaz narzutowy

Znajduje się na skwerze przy ul. Wojska Polskiego i Zielonej w Sulechowie. Jest drugim co do wielkości na terenie Gminy Sulechów. Pomnik przyrody jest granitem różowym średnioziarnistym, masywnym. Wymiary głazu: obwód - 1090 cm, wysokość - 165 cm. W skład mineralny głazu wchodzą skalenie różowe, izometryczne, kwarc przezroczysty, jasnoszary, blaszki biotytu w bardzo małych ilościach.
Cechą charakterystyczną głazu jest umieszczona w latach 70-tych kompozycja zamku z murem obronnym z otoczaków.

Głaz narzutowy tzw. eratyk Łęgowski

Jest gnejsem gruboziarnistym szarym z różowymi plamami, silnie spękany.
Wysokość głazu to 2 m, a obówd u podstawy wynosi 15 m.
W skład mineralny głazu wchodzą skalenie szare i białe, skupienia biotytu, granaty różowe o strukturze ziarnistej, kwarc przezroczysty, jasnoszary.
Od strony drogi leśnej, na wyrównanej powierzchni głazu znajduje się napis "runiczny" o długości ok. 260 cm i wysokości 12 cm. Z tego też względu jest opisywany od blisko 200 lat w lokalnej prasie.

Głaz narzutowy

Znajduje się na skwerze przy wieży ciśnień, rozwidlenie ulic 31 Stycznia i Poznańskiej w Sulechowie. Jest to granit czerwony, gruboziarnisty, masywny na podmurówce z lastriko. Wysokość głazu: 220 cm, a jego obwód to 450 cm. W skład mineralny głazu wchodzą skalenie różowe i czerwone, kwarc szary, minerały ciemne w bardzo małej ilości.
Cechą szczególną głazu jest przymocowana tablica z białego marmuru z napisem:
"BOHATEROM WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI SPOŁECZEŃSTWO I KOMBATANCI SULECHOWA MAJ 1991".

Morwa biała (Morus alba)

Rośnie na skwerze u zbiegu ulic 31 Stycznia i Poznańskiej w Sulechowie. Pomnik przyrody o wartości ponadregionalnej. Jest najgrubszą morwą w Europie Jej obwód to 412 cm, wiek: 250 lat. Pień wypróchniały, leczony w 1991 r.

Drzewa te osiągają wysokość 10-15 m. Kora brunatnoczerwona, albo zielonawoszara, z płaskimi zagłębieniami o łukowatym przebiegu. Liście mają 7- 18 cm długości i około 8 cm szerokości i są bardzo różne w kształcie. Morwa biała pochodzi z Chin, jest jednak już od wieków sadzona na obszarze śródziemnomorskim i w cieplejszych rejonach Europy Środkowej. Zbiór liści morwy białej do karmienia jedwabników jest tradycją przejętą z Azji Wschodniej. Według źródeł niemieckich, drzewo to znalazło się za sprawą hodowli jedwabników w okresie panowania Fryderyka Wielkiego.

Cypryśnik błotny (Taxodium distichum)

Rośnie przy  ulicy Niepodległości w Sulechowie. Jest jednym z okazalszych egzemplarzy w regionie. Jego obwód wynosi 295 cm, a wysokość 16,5 m. Rozpiętość korony to ok. 9 m, a wiek ok. 180 lat.

Jest jednopiennym drzewem szpilkowym zrzucającym liście na zimę, a osiąga wysokość do 50 m. Pień u nasady bardzo szeroki, szybko zwężający się i prosto zbiegający do szczytu. Kora czerwonawobrunatna lub bladobrunatna, włóknista, odpada dużymi podłużnymi pasami. Szpilki na długopędach ustawione spiralnie. Na początku listnienia przybierają jasnozieloną barwę, później ciemnieją. Szpilki są zrzucane jesienią. Szyszki zielone o długości 1 - 3 cm, kuliste lub nieco podłużne o niewielu łuskach. Cypryśnik błotny pochodzi z Ameryki Północnej (Floryda, stan Missisipi), sadzony od dłuższego czasu w Europie jako drzewo parkowe i ozdobne. W warunkach naturalnych zasiedla wilgotne niziny o wysokim poziomie wody gruntowej lub trwale zalewane.

Dąb szypułkowy (Quercus rober)

Rośnie w pobliżu Bramy Krośnieńskiej przy Grocie Matki Boskiej na Pl. Kościelnym w Sulechowie. Obwód drzewa: 350 cm, wysokość: 27 m, a wiek to ok. 250 lat.

Drzewo liściaste zrzucające liście na zimę, dorastające do 45 m. Korona szeroka i wysoka, bardzo masywna. Pień rozwidlony w liczne korony o korze jasnoszarej lub jasnobrunatnoszarej w barwie. Liście mają długość 10 - 12 cm i ok. 8 cm szerokości. Kształt liści jajowaty, z przodu zaokrąglone, u nasady z wyraźnymi uszkami. Po obu stronach mają po 5 -7 okrągłych klap. Żołędzie długojajowate o 1,5 - 2 cm długości, w płaskiej miseczce, zwykle rosną po dwa lub trzy na szypułce, o długości 4 - 6 cm. Drzewa te osiągają wiek nawet 1000 lat. Są rozpowszechnione w Europie i lubią rosnąć na glebach świeżych lub wodogruntowych.

Dąb szypułkowy "Łęgowiak"

Obwód dębu wynosi 720 cm, wysokość: 20 m, korona rozłożysta. Rośnie 50 m od linii kolejowej w Łęgowie, a ok. 800 m od kościoła.

Topola czarna (Populus nigra)

Rośnie w Brodach koło promu na Odrze. Jej obwód to 515 cm, wysokość: ok. 30 m, wiek: ok. 150 lat.

To okazałe drzewo z bardzo wysoką, sklepioną, często rozłożystą koroną, która, zwłaszcza u starych drzew, może wydawać się wieloczęściowa i dość nieregularna. Pień silnie rozwinięty, często nieco pochylony, ze zgrubieniami. Bardzo grube i masywne konary, podnoszące się skośnie lub łukowato. Liście na długopędach mają 5 - 9 cm długości, są długoogonkowe, w zarysie trójkątne lub jajowato- rombowate, z wydłużonym, smukłym wierzchołkiem i skierowanymi do przodu ząbkami na brzegach. Kwitnie od marca do kwietnia. Kotki o długości ok. 5 cm. Występuje w Europie na glebach wilgotnych, okresowo zalewanych, na głębokich piaskach lub żwirach.

Sosna zwyczajna "Waligóra" (Pinus sylvestis)

Rośnie przy trasie nr 32 Sulechów - Wolsztyn. Jest jednym z elementów ścieżki dydaktycznej "Do Waligóry". Jej obwód to 620 cm, wysokość: 17 m, wiek ok. 120 lat. Okaz powstał ze zrośnięcia dwóch drzew, rozgałęziony na wys. 2 m.

Jest wiecznie zielonym drzewem szpilkowym dorastającym do 30 m, czasem wyższym. Korona raczej nieregularnie kulista lub nawet parasolowata i rozluźniona. Pień często wygięty. Kora szara lub brunatnoszara, z wiekiem podzielona głębokimi, czarniawymi bruzdami na duże płaty. Szpilki, po dwie na krótkopędzie, skupione są w kiściach na końcach gałązek, mają długość 3 - 8 cm. Są krótko zaostrzone, nieco spłaszczone. Kwitnie od kwietnia do maja. Szyszki żeńskie rosną pojedynczo lub w pęczkach po 2 - 3 na krótkich trzonkach, spiczasto jajowate. Są ciemnobrunatne lub prawie czarne, do 8 cm długości. Łuski podłużne, z lekko wypłukanymi tarczkami. Rośnie w Europie, aż po Syberię. Jest to ważne, pod względem uprawy, drzewo leśne.

 

Więcej informacji o pomnikach przyrody w Gminie Sulechów znajdziesz na www.sulechow.pl