Gmina Międzyrzecz

Statut: gmina Międzyrzecz
Powiat: międzyrzecki
Województwo: Lubuskie
-
-
-
ug@miedzyrzecz.pl
Opis




Gmina Międzyrzecz położona jest w środkowo-wschodniej części województwa lubuskiego u ujścia Paklicy i Obry. Jej teren jest jednym z najbardziej zalesionych w kraju.
To jeden z najstarszych grodów na ziemiach polskich. Pierwsza wzmianka o Międzyrzeczu pochodzi z "Kroniki Thietmara" z 1005 roku. Miasto Międzyrzecz odgrywało wielką rolę w obronie zachodniej granicy kraju.

W planach na przyszłość gmina przywiązuje bardzo dużą wagę do rozwoju szeroko rozumianej turystyki, co ze wzgledu na walory tych terenów okazać może się niezwykle trafnym posunięciem. Okoliczne lasy, w których mnóstwo jest grzybów i innych owoców, czyste powietrze, liczne akweny i interesujące zabytki to elementy zachęcające turystów do przyjazdu.

Największe jezioro okolicy to Jez. Głębokie (112ha) znajdujące się przy trasie międzynarodowej E-65. Stanowi ono największą atrakcję dla płetwonurków. Zbiorniki wokół gminy Międzyrzecz to istny raj dla wędkarzy.

Spośród innych atrakcji turystycznych  wymienić należałoby:

  • ruiny zamku królewskiego Kazimierza Wielkiego pochodzą z drugiej połowy XIV wieku;
  • Muzeum w Międzyrzeczu;
  • Ratusz;
  • Kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha - wzniesiny w 1834 roku, architektura późnoklasycystyczna;
  • Kościół p.w.Św. Jana Chrzciciela z końca XV wieku;
  • Synagoga klasyczna (1824r);
  • Lubuskie Muzeum Pożarnictwa;
  • Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Na obszarze gminy międzyrzeckiej stworzona została odpowiednia baza noclegowo-turystyczna. Hotele, zajazdy, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczny oczekują swoich gości.

Gmina Międzyrzecz prowadzi współpracę z wieloma ośrodkami zagranicznymi jak np.: Haren w Dolnej Saksonii, holenderską gminą Vlagtwedde i francuską Andresy. Owocem porozumień międzynarodowych są m.in.: spotkania harcerzy i skautów, współpraca klubów AA, udział grup artystycznych podczas świąt w miastach partnerskich, projekty o współpracy wśród dzieci i młodzieży uczącej się. Działania te zostały docenione przez Parlament Europejski i Światowa Federacja Miast Bliźniaczych przyznała Gminie Międzyrzecz "'Złotą Gwiazdę Partnerstwa''. 

UWAGA! WAŻNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY MRU:

W dniu 12 października 2010 r. został zatwierdzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego statut dotyczący utworzenia muzeum
o nazwie: „Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie”. Decyzją uchwały miejskiej z dniem 1 grudnia zostanie utworzona nowa instytucja kultury, która przejmie pracowników i mienie Podziemnej Trasy Turystycznej w Pniewie w postaci gruntów budowlanych, naziemnych i podziemnych nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przed powołaną instytucją kultury otwierają się nowe możliwości działania. Muzeum będzie mogło prowadzić działalność popularyzatorską, edukacyjną i kulturalną,
a także prowadzić badania i wydawać opracowania
o tematyce militarnej i dotyczącą życia nietoperzy. Statut muzeum pozwala w swobodny sposób współpracować
z innymi instytucjami kultury, polskimi i zagranicznymi, organizując zjazdy, spotkania i konferencje, a także wymianę zbiorów muzealnych.   

Miniprzewodnik turystyczny

Specjalnie dla Państwa powstał przewodnik, który polecamy wykorzystać podczas zwiedzania Międzyrzecza i okolic...więcej»»