SantokOkolice ŚwiebodzinaWschowaLubuski Las

Lubuskie lokalnie

Różnorodność to potencjał Ziemi Lubuskiej! To nasza lokalna społeczność tworzy ten jeden jedyny "lubuski klimat".

Historia Ziemi Lubuskiej

W skład obecnego województwa lubuskiego wchodzą ziemie o różnej przynależności geograficzno-historycznej. Są to tereny Śląska, Brandenburgii (Marchii), Wielkopolski, Dolnych Łużyc, Marchii Granicznej. Określenie Ziemia Lubuska pojawiło się po raz pierwszy w 1945 roku. 

W wyniku zawirowań historii i polityki nasz region zamieszkują ludzie wywodzący się z różnych zakątków Europy i Polski. Dzisiejsi Lubuszanie to Polacy przesiedleni z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, Wielkopolanie, którzy przyjechali tu do pracy lub w poszukiwaniu nowego miejsca do życia; Ukraińcy przemieszczeni z Rzeszowszczyzny; Żydzi, Romowie, a także Niemcy, którzy zostali tu po II wojnie światowej. - W rezultacie region lubuski stał się swoistym tyglem, w którym bardzo różniące się doświadczenia, przyzwyczajenia, tradycje, kultury, religie mieszają się, wytwarzając bardzo specyficzny, „lubuski klimat”. 

Winiarstwo w regionie

Ziemia Lubuska jest regionem z wieloletnią historią przemysłowej uprawy winnego krzewu, która przetrwała najdłużej w północnej Europie i niewątpliwie miała wpływ na współczesną enoturystykę w województwie lubuskim. Atrakcyjność turystyczno-kulinarną tego regionu podnosi także bogata historia bartnictwa i hodowla pszczół.

Miejscowości, Gminy i Powiaty

Nasza lokalna społeczność tworzy niepowtarzalny lubuski klimat, a my tworzymy wspólnie z Wami mapę Waszej małej ojczyzny. Cel mamy jeden: opowiedzieć o każdej, nawet najmniejszej miejscowości w naszym regionie.

Powiaty

Aktualności

Różnorodność to potencjał Ziemi Lubuskiej! To nasza lokalna społeczność tworzy ten jeden jedyny "lubuski klimat".

Galerie zdjęć

Fotografie posiadają tę cudowną właściwość, że potrafią zatrzymać piękne chwile i przepiękne obrazy. W prezentowanym przez nas zbiorze zdjęć uwiecznione zostały najpiękniejsze zakątki Ziemi Lubuskiej.

Ankieta