SantokOkolice ŚwiebodzinaWschowaLubuski Las

Lubuskie lokalnie

Różnorodność to potencjał Ziemi Lubuskiej! To nasza lokalna społeczność tworzy ten jeden jedyny "lubuski klimat".

Historia Ziemi Lubuskiej

W skład obecnego województwa lubuskiego wchodzą ziemie o różnej przynależności geograficzno-historycznej. Są to tereny Śląska, Brandenburgii (Marchii), Wielkopolski, Dolnych Łużyc, Marchii Granicznej. Określenie Ziemia Lubuska pojawiło się po raz pierwszy w 1945 roku. 

W wyniku zawirowań historii i polityki nasz region zamieszkują ludzie wywodzący się z różnych zakątków Europy i Polski. Dzisiejsi Lubuszanie to Polacy przesiedleni z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, Wielkopolanie, którzy przyjechali tu do pracy lub w poszukiwaniu nowego miejsca do życia; Ukraińcy przemieszczeni z Rzeszowszczyzny; Żydzi, Romowie, a także Niemcy, którzy zostali tu po II wojnie światowej. - W rezultacie region lubuski stał się swoistym tyglem, w którym bardzo różniące się doświadczenia, przyzwyczajenia, tradycje, kultury, religie mieszają się, wytwarzając bardzo specyficzny, „lubuski klimat”. 

Winiarstwo w regionie

Szacuje się, że historia lubuskiego i zielonogórskiego winiarstwa sięga 1150 r., kiedy pierwsze krzewy winorośli sprowadzili tu osadnicy z Flandrii. Choć to Zielona Góra była winiarską stolicą regionu, dziś winnice porozrzucane są po terenie całego woj. lubuskiego. Od winnicy Equus i winnicy przy pałacu Mierzęcin na północy po winnicę przy pałacu Wiechlice na południu regionu.

Miejscowości, Gminy i Powiaty

Nasza lokalna społeczność tworzy niepowtarzalny lubuski klimat, a my tworzymy wspólnie z Wami mapę Waszej małej ojczyzny. Cel mamy jeden: opowiedzieć o każdej, nawet najmniejszej miejscowości w naszym regionie.

Powiaty

Galerie zdjęć

Fotografie posiadają tę cudowną właściwość, że potrafią zatrzymać piękne chwile i przepiękne obrazy. W prezentowanym przez nas zbiorze zdjęć uwiecznione zostały najpiękniejsze zakątki Ziemi Lubuskiej.

Ankieta