W skład obecnego województwa lubuskiego wchodzą ziemie o różnej przynależności geograficzno-historycznej. Są to tereny Śląska, Brandenburgii (Marchii), Wielkopolski, Dolnych Łużyc, Marchii Granicznej. Określenie Ziemia Lubuska pojawiło się po raz pierwszy w 1945 roku.
W wyniku zawirowań historii i polityki nasz region zamieszkują ludzie wywodzący się z różnych zakątków Europy i Polski. Dzisiejsi Lubuszanie to Polacy przesiedleni z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, Wielkopolanie, którzy przyjechali tu do pracy lub w poszukiwaniu nowego miejsca do życia; Ukraińcy przemieszczeni z Rzeszowszczyzny; Żydzi, Romowie, a także Niemcy, którzy zostali tu po II wojnie światowej. - W rezultacie region lubuski stał się swoistym tyglem, w którym bardzo różniące się doświadczenia, przyzwyczajenia, tradycje, kultury, religie mieszają się, wytwarzając bardzo specyficzny, „lubuski klimat”.
Ziemia Lubuska jest regionem z wieloletnią historią przemysłowej uprawy winnego krzewu, która przetrwała najdłużej w północnej Europie i niewątpliwie miała wpływ na współczesną enoturystykę w województwie lubuskim. Atrakcyjność turystyczno-kulinarną tego regionu podnosi także bogata historia bartnictwa i hodowla pszczół.