Kontrole sanitarne na granicach. Dzisiaj weszły w życie nowe przepisy

Maciej Badowski 31.03.2021

Podróżni przyjeżdżający ze strefy Schengen zwolnieni są z obowiązkowej kwarantanny, jeśli posiadają negatywny wynik testu, nie starszy niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Z kolei osoby przybywające spoza strefy Schengen skierowane będą na obowiązkową kwarantannę, niezależnie od tego czy posiadają negatywny wynik testu wykonanego przed przekroczeniem granicy. Kwarantannę skrócić może wyłącznie negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 wykonany po przylocie do Polski.

Do tej pory na kwarantannę były kierowane osoby, które przekraczały polską granicę stanowiącą granicę zewnętrzną UE oraz przekraczające granicę wewnętrzną UE podróżujące transportem zbiorowym. Jednak w związku z dużą liczbą nowych zakażeń koronawirusem, zasady te zaostrzono pod koniec zeszłego miesiąca na granicy z Czechami i Słowacją.

Prowadzone są tam kontrole sanitarne podczas których sprawdzano czy osoby przekraczające granice posiadają test.

Od dzisiaj, podobne kontrole sanitarne będą prowadzone na wszystkich granicach Polski stanowiących wewnętrzną granicę UE, czyli na granicy z Niemcami oraz z Litwą

Jak tłumaczył podczas poniedziałkowego briefingu prasowego rzecznik rządu Piotr Müller, na granicach nie wróci standardowa kontrola ale na granicach pojawią się patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test.

Ponadto dodał, że z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni będą m.in. pracownicy transgraniczni, kierowcy zawodowi, czy studenci, a także osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację lub hospitalizację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy.

 

"Unikajmy podróży zagranicznych, które nie są koniczne"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o "unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne". - Ostrzeżenie jest związane z utrzymującą się złą sytuacją epidemiczną na spowodowaną stałym wzrostem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 oraz jego mutacją- napisano.

 

źródło: https://polskatimes.pl/kontrole-sanitarne-na-granicach-dzisiaj-weszly-w-zycie-nowe-przepisy/ar/c1-15515851