Tradycje winiarskie w regionie

Ziemia Lubuska jest regionem z wieloletnią historią przemysłowej uprawy winnego krzewu, która przetrwała najdłużej w północnej Europie i niewątpliwie miała wpływ na współczesną enoturystykę w województwie lubuskim. Atrakcyjność turystyczno-kulinarną tego regionu podnosi także bogata historia bartnictwa i hodowla pszczół. Nie dziwi zatem fakt, że powstał tutaj jeden z najdłuższych i najciekawszych szlaków winiarskich w kraju – Lubuski szlak wina i miodu. Znajduje się na nim ponad 50 przystanków, gdzie można się napić boskiego trunku i posmakować pszczelarskich wyrobów.

Historia lubuskiego winiarstwa

Szacuje się, że historia lubuskiego i zielonogórskiego winiarstwa sięga 1150 r., kiedy pierwsze krzewy winorośli sprowadzili tu osadnicy z Flandrii. Choć to Zielona Góra była winiarską stolicą regionu, dziś winnice porozrzucane są po terenie całego woj. lubuskiego. Od winnicy Equus i winnicy przy pałacu Mierzęcin na północy po winnicę przy pałacu Wiechlice na południu regionu.

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Hodowla winorośli oraz produkcja wina to tradycyjne zajęcie związane z regionem lubuskim od kilku stuleci. Obecnie lubuskie wina oraz miody powstają w winnicach i gospodarstwach rodzinnych, które zachwycą turystów atmosferą i uwiodą smakiem lokalnych dań i trunków. Na szlaku znajdziemy nie tylko winnice i pasieki, ale również muzea. Turystyka kulturowa, kulinarna i aktywna to połączenie, które uwiedzie niejednego konesera. Tradycją regionu jest również coroczne święto wina i winiarzy rozpoczynające się zwykle w pierwszym tygodniu września w Zielonej Górze. Podczas obchodów Winobrania miasto oraz obiekty na Szlaku Wina i Miodu tętnią życiem. Gościnni właściciele winnic zapraszają turystów, pragnących poznać tajniki hodowli winogron oraz produkcji wina.