Pałac W Jarnatowie

Opis

 

Przedwojenny Jarnatów

W północno-zachodniej części Jarnatowa (gmina Lubniewice) znajduje się założenie folwarczne z pałacem i parkiem.

Dzie­dziniec z zabudową gospodarczą mieści się w południowo-zachodniej części założenia, któ­re od wschodu zamyka pałac, oddalony od drogi wiejskiej ok. 100 m. Rozległy park otacza pałac od strony północnej i wschodniej. Park tworzą głównie drzewa liściaste: klon, akacja, kasztanowiec, dąb, wiąz, uzupełnione cisami, świerkami i daglezją. Zachowały się również liczne aleje: lipowa, klonowa, grabowa i głogowa.

O siedzibie szlacheckiej wspominają źródła z początku XVIII wieku, mógł to być budy­nek, stanowiący główny korpus dzisiejszego pałacu, usytuowany na osi północ-południe, równoległy do ulicy.

W latach 20 XX wieku rodzina Böttinger dokonała znacznych zmian w budowli w wyniku przebudowy wzbogacono bryłę o ryzalit, wieżę, oranżerię i wystaw­ki w dachu oraz wzniesiono skrzydło północno-zachodnie, nadając całości formę rezyden­cji o cechach renesansowych i romantycznych.

XVIII-wieczny budynek posadowiony zo­stał na kamiennych ławach fundamentowych, natomiast XX-wieczne skrzydło i oranże­ria na ceglanych. W okresie powojennym pałac należał początkowo do PGR, od lat 60. XX wieku wy­konano remont, związany 
z adaptacją obiektu na ośrodek kolonijny. W 1981 roku rozpoczęto adapta­cję na ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy. Prace te przerwano w 1983 roku. Kolejny, prywatny właści­ciel, rozpoczął dalsze prace remontowe, które trwają do dziś.

 

Źródło informacji i zdjęcie przedwojenne: www.lubniewice.pl