Zbór Poewangelicki W Letnicy

Opis

 

Klasycystyczny zbór został zbudowany w Letnicy w 1819 r. W 1867 r. od strony zachodu dobudowano utrzymaną w neoklasycystycznej stylistyce wieżę, kwadratową w założeniu, zaś w zwieńczeniu ośmioboczną, zakończoną dzwonowatym hełmem.

Po wojnie budynek był użytkowany jako kościół rzymsko-katolicki, w którym do połowy lat 60-tych w okresie letnim odbywały się nabożeństwa. Kiedy władze lokalne zmusiły księdza proboszcza do rezygnacji z obiektu budynek przejął miejscowy PGR urządzając w nim magazyn zbożowy.

W latach 90-tych budynek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przez kolejne lata nieużytkowany popadał w coraz większą ruinę. Obecnie stanowi  własność Gminy i wraz  z pobliskim dworem stanowi Letnicki Majątek Artystyczny.

Zbór, ze względu na bardzo dobre warunki akustyczne i specyficzną atmosferę, jest  miejscem ciekawych przedsięwzięć kulturalnych – koncertów, przedstawień teatralnych, plenerów malarskich itp.

W 2010 roku, dzięki pozyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej, przeprowadzono modernizację zboru. Wykonano m. in. nowe pokrycie dachowe i przeprowadzono remont elewacji. W trakcie prowadzonych prac odkryto oryginalną posadzkę ceramiczną z płytek i cegły, w oryginalnym układzie tworzącym krzyż.

 

Źródło informacji oraz zdjęcie: www.swidnica.zgora.pl