Muzeum Warty - Spichlerz

Opis

SPICHLERZ zwany "białym", mieszczący się przy ulicy Fabrycznej. Zbudowany został przypuszczalnie w latach 60 i 70 XVIII w. W ikonografii gorzowskich artystów istnieje od roku 1975. 
Po II wojnie światowej wiele instytucji obierało sobie tu miejsce na swoje siedziby. Jednak o stan techniczny budynku, który bardzo sie pogarszał, nikt nie dbał. W końcu lat 70. podjęto decyzję o przekazaniu spichlerza Muzeum Okręgowemu w Gorzowie Wielkopolskim. Wówczas oddano budynek do długoletniego i gruntownego remontu a w 1989 roku oddano do użytku jako placówkę muzealną ogólnie dostępną dla zwiedzających. W ten właśnie sposób mieści się w nim dziś Muzeum Warty.
Spichlerz posiada 3 kondygnacje, pracownie, magazyny, pomieszczenia ekspozycyjne i oświatowe. Prezentowane są tu wystawy historyczne, czasowe, galeria malarstwa Jana Korcza i galeria tkaniny unikatowej, a ponadto wystawa "W Kręgu Arsenału "55" . Na dziedzińcu obejrzeć można m.in.: kadzie na koncentrat oranżady, postument pomnika Pauckscha i maszyne parową.