Blask zachodzącego słońca odbijający się w jeziornej toni, zapach lasów, żaglówki, rowerki wodne, kajaki, piaszczysto-trawiaste plaże, drewniane pomosty, zjeżdżalnie dla najmłodszych, wędkarze, największe ryby, życiowe rekordy w pływaniu, wieczorne ogniska... - oto z czym kojarzy się jezioro Niesłysz - największy i najbardziej znany akwen Pojezierza Lubuskiego.
Obecnie powierzchnia jeziora to ponad 496 ha, a maksymalna głębokość to nawet 35 m. Niegdyś jezioro było jednak jeszcze większe, co uległo zmianie przy pracach regulujących stosunki wodno-melioracyjne, które miały miejsce na początku XX w.
Jezioro Niesłysz leży w otoczeniu dużych partii lasów sosnowych, z licznymi stanowiskami drzew liściastych. Linia brzegowa jeziora (dł. 19 km) jest urozmaicona wieloma zatokami (Z. Juliusza, Z. Bogenza, Z. Wodne Wcięcie, Z. Kolina, Z. Borowska i Z. Szary Kamień) i półwyspami. Jego kształt modelują trzy wielkie półwyspy, wcinające się daleko w toń jeziorną. Z powierzchni wody wynurzają się dwie duże wyspy, porośnięte drzewami liściastymi, stanowiące dogodne miejsca do zatrzymywania się wielu gatunków ptaków w czasie przelotów. Bogaty jest również świat ptaków gniazdujących tutaj na stałe: m. in. łabędź niemy, czapla, bocian czarny, żuraw, a także orzeł bielik.
Jezioro ma dwa odpływy: północny w kierunku grupy jezior okolic Lubrzy oraz południowy – do Odry. Decydujący wpływ na poziom wody w jeziorze ma odpływ południowy. Ujęty w system grobli i śluz kanał pod Ołobokiem odprowadza swe wody do rzeki Ołobok, wpadającej do Odry.
Przebywając nad jeziorem Niesłysz, warto zorganizować sobie wycieczkę pieszą, rowerową lub samochodową do Ołoboku. Znajdują się tam bunkry oraz pancerna śluza z czasów II wojny światowej.
W przerwie od plażowania, można także zwiedzić Przełazy, szczególnie pałac i park.
Wody jeziora Niesłysz są czyste i przejrzyste, co sprzyja nie tylko wypoczynkowi, ale także wędkarstwu. Akwen obfituje w dorodną płoć, leszcza i lina, a z drapieżnych ryb – w okonia, szczupaka i węgorza. Podwodne wypłycenia i mielizny zachęcają do uprawiania połowów spiningowych. W głębinach żyje też najsmaczniejsza z ryb słodkowodnych – sielawa.
Otoczenie jez. Niesłysz to raj zarówno dla osób lubujących się w aktywnym wypoczynku, jak i dla tych, którzy poszukują spokoju. Baza noclegowo-gastronomiczna jest tutaj bardzo obszerna. Nad jeziorem odbywają się także regaty oraz zawody. Znajdziemy tutaj również wiele wypożyczalni sprzętu wodnego.
Warto dodać, że sam akwen, jak i jego okolice, obfitują w wiele legend i ciekawostek historycznych. Płetwonurkowie wielokrotnie znajdowali tutaj różnego rodzaju "skarby", m.in. "pancerną pięść" - niemiecką broń z czasów II wojny światowej.