Jezioro Sławskie

Opis

Jezioro Sławskie, znajdujące się na terenie gminy Sława jest, obok jez. Niesłysz, najbardziej "kultowym" akwenem w województwie. Zbiornik zyskał popularność nie tylko dlatego, że jest największy w makroregionie (817 ha), ale przede wszystkim dlatego, że ma bardzo dobrze zorganizowaną infrastrukturę. Od lat turyści, nie tylko z województwa lubuskiego, przyjeżdżają tam wypoczywać. Malownicze krajobrazy, piękne widoki, możliwość uprawiania sportów wodnych, bogata i różnorodna baza noclegowa - to tylko niektóre atuty okolic jez. Sławskiego.

Akwen ma swoją wieloletnią historię i duży wkład w rozwój turystyki w Lubuskiem. Dzisiejsza "młodzież starsza" doskonale pamięta organizowane tam biwaki szkolne, wycieczki, czy po prostu wczasy z rodziną lub przyjaciółmi, co u wielu osób przekłada się na jak najbardziej zasadny sentyment do tego miejsca.  

Oficjalnie zbiornik zaczęto zagospodarowywać w 1927 roku, kiedy to Magistrat Sławy otrzymał od administracji hrabstwa zezwolenie na udostępnienie jeziora dla sportów wodnych. Do dzisiaj sporty wodne wiodą prym na wodach jeziora.

Nad Jeziorem Sławskim w Sławie roztacza się piękna panorama, a plażowicze mogą korzystać z naprawdę dużej plaży. Obok znajdują się m.in. wypożyczalnia sprzętu wodnego, czy 70-metrowa zjeżdżalnia wodna. Można także wybrać się na wycieczkę statkiem "Lubuszanin II" po jeziorze (czas trwania około 1 godziny). 

Wokół akwenu - lasy, przeważnie sosnowe, wpływają na mikroklimat okolicy oraz obfitujące w zwierzynę łowną i słynące z grzybów. Jezioro przyciąga wczasowiczów i turystów, dla których na terenie gminy oraz miasta zlokalizowanych jest około 40 ośrodków wypoczynkowych. Do dyspozycji gości są również pensjonaty i kwatery prywatne. Każdy turysta znajdzie opcję wypoczynku odpowiednią do swojego budżetu. Rozwinięta jest również infrastruktura gastronomiczna. Wieść niesie, że usytuowane tam smażalnie ryb serwują najpyszniejsze rybki w regionie.

Okolice jeziora to także raj dla przyrodników. Gniazdują tutaj ciekawe i rzadkie gatunki ptaków, jak np.: bielik, rybołów, kania czarna i ruda, myszołów, jastrząb i błotniaki. Woda jest też siedliskiem ptaków wodno-błotnych, jak: gęgawa, kormoran, łabędź niemy, zimorodek. Często można tu usłyszeć również klangor żurawia. Pojezierze Sławskie zostało uznane za ostoje ptaków o randze europejskiej przez Międzynarodową Organizację Ornitologiczną.

Jezioro Sławskie wraz z Obrzycą tworzy początek malowniczego szlaku kajakowego (Lubuski Szlak Wodny - dł. ok. 200 km). Często odbywają się tutaj także zawody wędkarskie, regaty oraz wiele innych imprez, np. muzycznych, czy tanecznych - na plaży. 

Okolice akwenu są atrakcyjne nie tylko latem. Leśne dukty są wspaniałym miejscem do spacerów i wycieczek rowerowych przez cały rok. Warto wejść na wieżę widokową "Joanna" i podziwiać krajobrazy. W samej Sławie znajdują się m.in. dwa zabytkowe kościoły, zespół pałacowy, cmentarz z zabytkowymi epitafiami, czy też wartownia przy ul. Piwnej. Nad jeziorem Sławskim nie zabraknie więc atrakcji dla ciała i ducha.