Któż z Lubuszan nie słyszał o Lubuskim Lecie Filmowym, okazałym Zamku Joannitów, z wieży którego roztacza się przepiękny widok na jezioro i lasy oraz o niegdysiejszych "dechach", gdzie spędzało się całe wieczory i noce przy najróżniejszych napojach i rozmowach aż po świt?
Jednak urokliwy Łagów Lubuski ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, dlatego też turyści z Polski i Niemiec licznie odwiedzają tę perłę ziemi lubuskiej.
Łagów Lubuski jest siedzibą malowniczej gminy, położoną wśród lasów i jezior. Najstarsza część miejscowości została wybudowana na przesmyku między dwoma jeziorami Trześniowskim (Ciecz) i Łagowskim. Obydwa jeziora, pomimo niewielu miejsc do typowego plażowania, cieszą się ogromną popularnością. Czyste wody przyciągają wędkarzy i amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu. W sezonie letnim jeziora zapełniają w szczególności kajaki i rowerki wodne. Nie oznacza to jednak tłumów i tłoku. W Łagowie ma się wrażenie, że świat stanął w miejscu, a czas płynie wolniej.
Miasteczko i jego okolice to także wspaniałe miejsce do pieszych wędrówek, rowerowych wycieczek oraz dla osób uprawiających nordic walking. To przede wszystkim dzięki temu, że usytuowany tutaj Łagowski Park Krajobrazowy charakteryzuje się nie tylko dzikim pięknem, ale również profesjonalnie zorganizowaną infrastrukturą. W parku znajdują się tablice informacyjne oraz "przystanki", dzięki którym pozyskujemy ciekawe informacje o historii, faunie i florze tego miejsca. Park powstał w 1985 r. Najbardziej godne uwagi zakątki w ŁPK to m.in. trzy rezerwaty przyrody: "Buczyna Łagowska" - chroniąca najcenniejsze fragmenty lasów bukowych, "Nad Jeziorem Trześniowskim" - chroniący piękny krajobraz na krawędzi rynny polodowcowej oraz "Pawski Ług", gdzie ochroną objęto zbiorowisko roślinności torfowiskowej i bagiennej. Oprócz tego warto zobaczyć również chociażby Górę Bukowiec - najwyższe wzniesienie na ziemi lubuskiej, 227 m n. p. m. Do szczytu można się dostać żółtym szlakiem rowerowym od strony Łagowa lub niebieskim od strony Trzemeszna., czy też Sokolą Górę, gdzie już ok. 650 lat p.n.e. istniała tu osada kultury łużyckiej.
Zamek Joannitów górujący nad Łagowem obecnie składa się z bryły budowli wybudowanej w XVII w., czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł, które tworzą renesansowy dziedziniec. Nad zamkiem wznosi się wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Na wieżę można wejść pokonując niezliczoną ilość stopni, ale warto podjąć ten wysiłek, by zobaczyć roztaczający się stamtąd widok. Oprócz zamku, warto zobaczyć także m.in. Bramę Polską, Bramę Marchijską, wiadukt kolejowy z 1906 r. oraz Kościół i Kaplicę św. Jana Chrzciciela.
Łagów Lubuski to także duża oraz różnorodna baza noclegowa i gastronomiczna. Nocować można zarówno w zamku, jak i w pensjonatach spa, hotelach, a także na kwaterach prywatnych, czy kempingach.
Od lat odbywają się tutaj również wspaniałe imprezy i wydarzenia, jak np. Lubuskie Lato Filmowe, plenery malarskie, zloty motocyklowe, koncerty i wiele, wiele innych.
Perły ziemi lubuskiej nie można pominąć podczas swoich turystycznych wycieczek.