Lubniewice

Opis

Lubniewice to urokliwe miasteczko "do pokochania" - dosłownie i w przenośni. To właśnie tutaj Michalina Wisłocka czerpała pierwsze inspiracje do stworzenia "Sztuki kochania". 

Jednak nie tylko historia pisarki i seksuolożki miała wpływ na ukształtowanie się turystyki w Lubniewicach. Samo miasteczko i okolice słynie z niesamowitego klimatu, pięknych jezior, wspaniałych zabytków, ciekawych szlaków turystycznych oraz z atrakcyjnej bazy noclegowej. A wszystko to na terenie powiatu sulęcińskiego, w odległości ok. 50 km od Gorzowa Wlkp.

Pierwsze wzmianki o Lubniewicach - mieście, pochodzą z 1322 r. Według nich należało ono wówczas do rodziny Waldowów - najstarszego z niemieckich rodów szlacheckich i pozostało w ich rękach aż do 1945 r. Dzisiejsze Lubniewice to jedna z największych i najbardziej interesujących pereł turystyki w zachodniej Polsce. 

Duże akweny wodne (jezioro Lubiąż, Krajnik, Lubniewsko), nad którymi znajdują się zadbane plaże z kąpieliskami i przystaniami, stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych m. in. żeglarstwa, pływania, surfingu, czy windsurfingu. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt pływający i wędkarski. Bogate i urozmaicone lasy zachęcają do wycieczek konnych, pieszych, rowerowych i z użyciem kijów do nordic walking.  Dla wszystkich tych, którzy uwielbiają spędzać czas na łonie natury, atrakcją będzie 1400 ha rezerwatu błotnego "JANIE" i zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Uroczysko Lubniewsko" z wieżą widokową.  

Najciekawsze szlaki piesze na terenie gminy to m.in. szlak żółty: Jarnatów - Lubniewice - Pniewo, mierzący 11,5 km, szlak zielony - od Lubniewicz do ośrodka jeździeckiego - 10,9 km oraz szlak czarny - od Starego Zamku, wokół jez. Krajnik i do Urzędu Miejskiego - 4,8 km. Ponadto, na terenie gminy jest łącznie blisko 70 km szlaków rowerowych.

O Lubniewicach zrobiło się głośno w całym kraju, gdy powstał tam Park Miłości dr Michaliny Wisłockiej, położony nad kanałem łączącym jez. Lubiąż z jez. Krajnik. Nad kanałem zbudowano romantyczny mostek, gdzie zakochani wieszają kłódki, które mają symbolizować ich miłość oraz trwałość zawartych związków. Na uwagę zasługują także urocze ławeczki, alejki oraz rzeźby stworzone podczas Międzynarodowego Pleneru Inicjatyw Twórczych. Są to nie tylko wizerunki przytulających się par, ale także figura matki z dzieckiem, czy też zawisły między drzewami "kawałek zielonej murawy w formie serca zamknięty". W końcu miłość niejedno ma imię. Na terenie parku rosną także ponad 100-letnie drzewa.

Wśród zabytków w Lubniewicach warto zobaczyć m.in. zespół pałacowy ze Starym Zamkiem i Nowym Zamkiem, ratusz z bogato zdobioną fasadą, czy też XIII-wieczny, gotycki kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej, z neogotycką wieżą z 1882 roku.

Miasto słynie z dużej bazy noclegowej i gastronomicznej. Każdy znajdzie tu noclegi na swoją kieszeń, od luksusowego hotelu spa, po kwatery prywatne, domki, czy kempingi.

Miasto miłości, położone wśród jezior, drzew, parków i zamków to z pewnością obowiązkowy punkt wycieczkowy.