Lubuskie Centrum Winiarstwa

Opis

Nie od dziś wiadomo, że Lubuskie to kraina winem płynąca. Aby kultywować winiarskie tradycje, poznać historię winiarstwa i zdobywać informacje na temat tych niezwykłych trunków, w Zaborze, w 2015 r., powołano do życia Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Największa samorządowa winnica w Polsce powstała na wzgórzu o wysokości od 67 do 105 m n.p.m., pomiędzy Łazem a Zaborem. Każdy winiarz wie, że tego typu wzniesienie to idealne miejsce do uprawiania winorośli.

Na obszarze ok. 35 hektarów trzynastu winiarzom wydzielono parcele pod winnice. Pierwszych nasadzeń dokonano tutaj w roku 2013, a na wiosnę następnego roku posadzono już ponad 40.000 krzewów winnej latorośli. Obecnie obsadzone wzgórze robi niesamowite wrażenie, więc nie trudno sobie wyobrazić, jak cudowny będzie to widok, gdy wszyscy winiarze obsadzą swoje parcele.

Winnica jest ogrodzona, a po jej terenie chętnie oprowadzają właściciele, którzy posiadają tam swoje własne nasadzenia. Lubuskie Centrum Winiarstwa jako centralny punkt na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu, jest przygotowane do prezentacji poszczególnych winnic, pasiek oraz innych interesujących zabytków dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu, a także produktów tradycyjnych wytwarzanych tutaj od lat.

Lubuskie Centrum Winiarstwa prowadzi działalność edukacyjną oraz turystyczną, popularyzując przy tym zagadnienia związane ze współczesnym winiarstwem. Ponadto, centrum organizuje różnorodne wydarzenia oraz prowadzi obsługę grup turystycznych i indywidualnych turystów.

Obiekt jest doskonale zorganizowany i widać, że zadbano tu o każdy szczegół. W jego środkowej części znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym goście będą zapoznawani m.in. z Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu. Utworzono też salę konferencyjną, gdzie mają się odbywać warsztaty winiarskie, sommelierskie, czy też kulinarne.

W jednym z dwóch skrzydeł zorganizowano część dydaktyczną: z salą multimedialną, leżakownią, ekspozycją winiarską oraz halą pokazową, w której prezentuje się proces produkcji wina. Drugie skrzydło stanowi część rekreacyjną, tak ważną z perspektywy turystów. Znajduje się  tu kuchnia, salon do degustacji win i otwarta wiata. 

Co roku, we wrześniu w Lubuskim Centrum Winiarstwa ma się odbywać winobranie -  czyli winiarskie dożynki.

Sama winnica może się poszczycić najróżniejszymi szczepami i odmianami winorośli. Tym bardziej więc warto odwiedzać to miejsce, nie tylko po to, by poszerzyć swoją wiedzę, ale również dlatego, by spędzić czas w pięknym otoczeniu, spotkać się z przyjaciółmi, czy z rodziną, a także oddać się degustacji wspaniałych win, pobudzając kubki smakowe i ciesząc się otaczającą nas cudowną, lubuską przyrodą.