Najbardziej tajemnicze i budzące ogromne emocje miejsce na ziemi lubuskiej to niezaprzeczalnie Międzyrzecki Rejon Umocniony. Są to największe w Europie pozostałości fortyfikacji i jednocześnie najcenniejszy zabytek fortyfikacyjny XX w. w kraju. MRU to również rezerwat przyrody dla nietoperzy - także fenomen na skalę europejską, gdyż to największy tego typu rezerwat na starym kontynencie. Co roku w podziemiach zimuje około 30 000 tych zwierząt, należących do 13 gatunków. Z tego względu na terenie MRU powstało m.in. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
Cały Międzyrzecki Rejon Umocniony to ciąg niezliczonych podziemnych i naziemnych dróg. To swoiste podziemne miasto i aż nie do wiary, że tego typu konstrukcję mógł stworzyć człowiek.
MRU zawiera w sobie wiele atrakcji i tras, z czego najciekawsze przynależą do tzw. Pętli Boryszyńskiej. Pętla Boryszyńska to potoczna nazwa południowej części podziemi centralnego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, mająca w założeniu stanowić zaplecze ostatecznie niewybudowanej baterii pancernej nr 5. Pętla Boryszyńska mierzy ok. 30 km długości.
Pośród tras na terenie MRU, również w części Pętli Boryszyńskiej, każdy znajdzie coś dla siebie, a turyści mogą zadecydować, czy interesuje ich dłuższa, czy krótsza trasa, może wolą również przejechać ją rowerem? Istnieje i taka możliwość. Ponadto istotne są nasze indywidualne preferencje co do poziomu ekstremum, na który pragniemy się zdecydować. W MRU istnieje bowiem także tzw. "Trasa Ekstremalna".
Do wyboru mamy zatem:
- Trasę krótką - o długości ok. 1,5 km. Czas jej przebycia to 1,5 godziny. W okresie wiosenno-letnim obejmuje przejście i zwiedzanie schronu bojowego Pz.W. 717 wraz z podziemnym zespołem koszarowo-technicznym oraz przejście korytarzem do obiektu Pz.W. 716. W czasie jesienno-zimowym, ponieważ trwa okres ochronny nietoperzy, zwiedzimy Pz.W. 717 z zespołem koszarowo-technicznym oraz przejdziemy podziemnym korytarzem do rozwidlenia w kierunku dworca kolejki. Powrót na powierzchnię obiektem Pz.W. 717.
- Trasę długą - która mierzy już 2,5 km długości, a jej pokonanie zajmie 2,5 godz. Jest też trudniejsza, niż trasa krótka.
- Trasę ekstremalną - to już "level master". Występuje w trzech wariantach czasowych: ok. 3 godziny, ok. 6 godzin i ok. 8 godzin. Turyści muszą być odpowiednio przygotowani do pokonania tej trasy, chodzi zarówno o ubiór, jak i o latarki oraz baterie, a także o zabranie ze sobą odpowiedniej ilości prowiantu.
- Trasę powierzchniową - łatwa trasa naziemna o długości ok. 1 km. Obejmuje zwiedzanie pozostałych schronów bojowych i innych budowli będących częścią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Czas trwania to ok. 1 godzina.
- Trasę Grupa Warowna - dość trudna. Ma ok 2 km długości, czas jej pokonania to ok. 3,5 godziny. Obejmuje zwiedzanie najlepiej zachowanego obiektu 717, przejście do nieukończonego obiektu 718, podziemnego dworca kolejki wąskotorowej, obiektu 716a i wyjście schronem 716.
- Trasę rowerową w Pętli Boryszyńskiej, gdzie możliwe jest także przejście trasy krótkiej lub długiej. Podziemna trasa rowerowa dostępna jest w okresie 15.04 do 15.10. Czas jej trwania z przewodnikiem to ok. 2,5 km. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. Trasa dostępna wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Wymagane jest odpowiednie przygotowanie się do wycieczki, przede wszystkim ciepłe ubrania i latarki "czołówki".
Warto odkrywać tajemnice Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i Pętli Boryszyńskiej. Jak widać można to robić w dogodnym dla siebie czasie i przy wybranym poziomie trudności.