Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli

Opis

Wiedza na temat kultury ludowej z upływem lat jest coraz mniej rozpowszechniana. Niesłusznie, gdyż jest to część historii, zarówno dotyczącej budownictwa, techniki, krawiectwa, jak i sztuk plastycznych, malarskich, czy też muzycznych. Inspiracje z dawnej kultury ludowej mają też przełożenie na wiele współczesnych dziedzin życia społecznego. Tym bardziej warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne, które znajduje się w Zielonej Górze -  Ochli.

 Obiekt w Ochli - niegdyś osobnej wsi w gminie Zielona Góra, a obecnie formalnie na terenie miasta, powstał w 1982 roku. Jednak jego historia sięga o wiele wcześniejszego okresu, ponieważ dział etnograficzny był częścią Muzeum Ziemi Lubuskiej już w latach 60-tych XX wieku. W roku 1972 utworzono park budownictwa ludowego, a rok później przeniesiono tam najstarszy budynek mieszkalny w muzeum - chałupę chłopską z Potrzebowa, która pochodzi z 1675 roku.

Dziś Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze - Ochli to prawie 80 zabytkowych obiektów i ponad dziesięć tysięcy artefaktów prezentowanych na wystawach stałych oraz zgromadzonych w magazynach. Obszar muzeum składa się z kilku zabudowań. Zwiedzając je, nie można oprzeć się wrażeniu, że nagle cofnęliśmy się w czasie i oto jesteśmy na dawnej wsi, gdzie dachy domów pokrywa słoma. Obiekt zajmuje łącznie 13 ha i znajduje się w niezwykle urokliwym otoczeniu. Świeże powietrze, wszechobecna zieleń, drewniane budowle, świergot ptaków - oto co tu znajdziemy. Ponadto,na terenie muzeum znajduje się przyrodnicza ścieżka dydaktyczna - idealna do spacerów zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Działy, które odnajdziemy na terenie obiektu to:

- Dział Budownictwa Ludowego - z budynkami przeniesionymi tu z terenów dzisiejszego Województwa Lubuskiego, które przed II wojną światową znajdowały się na terenie Niemiec. Są to nie tylko pojedyncze budynki, ale również całe zagrody. Koncepcja zagospodarowania skansenu sprowadza się do przedstawienia różnych typów dawnego budownictwa wiejskiego oraz pokazania różnic i podobieństw występujących między poszczególnymi regionami.

- Dział Kultury Technicznej - gromadzący zabytki z zakresu szeroko pojętego gospodarstwa wiejskiego, m.in. dawne narzędzia rolnicze, czy wyroby rzemieślników ludowych.

- Dział Oświatowy - zajmujący się promocją ME, edukacją, popularyzacją wiedzy oraz obsługą ruchu turystycznego.

- Dział Strojów i Tkanin - w większości są to stroje lub inne tkaniny o cechach regionalnych. Najstarsze pochodzą nawet z przełomu XIX i XX w.

- Dział Sztuki Ludowej - gromadzi się tutaj m.in. przedmioty dawnego rękodzieła artystycznego, jak również promuje się współczesną twórczość regionalną.

Skansen w Zielonej Górze - Ochli to także wspaniałe miejsce do spotkań z przyjaciółmi, czy z rodziną. Nawet jeśli ktoś nie pragnie zdobywać wiedzy, to przynajmniej może spędzić czas w cudownym otoczeniu i wspaniałej atmosferze. 

Na terenie muzeum odbywa się także, cieszący się ogromną popularnością, "Zielony Targ", gdzie można zakupić ekologiczną żywność od lokalnych wytwórców, m.in. wędliny, sery, ciasta, masło, miód, czy świeżo upieczony chleb. Warto poczuć ten smak i tę atmosferę.