Park Mużakowski

Opis

Kto z nas nie widział filmów kostiumowych, albo animacji, np. Walta Disneya? A w nich... piękne pałace, księżniczki, dworzanie przechadzający się po ogrodach. I te ogrody właśnie...zapierające dech w piersiach, z najcudowniejszymi odmianami drzew, krzewów, kwiatów. Z nietuzinkowymi mostkami, płynącą rzeką i soczyście zieloną trawą. Brzmi bajkowo, prawda? Ale to nie bajka. Majstersztyk sztuki ogrodowej pokazuje nam Park Mużakowski - jedna z najwspanialszych pereł województwa lubuskiego.

 Ten wyjątkowy krajobraz jest dziełem  Hermanna von Pücklera. Park Mużakowski po niemieckiej stronie granicy znany jest jako Bad Muskau. Należy on do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej architektury ogrodniczej dziewiętnastego stulecia. Zapewne z tego powodu, w 2004 roku został wpisany na listę UNESCO. Tereny parku rozciągają się po obu stronach Nysy Łużyckiej.

Na jego wielkość składa się blisko tysiąc hektarów terenu, z czego na ziemi polskiej ponad osiemset. W obrębie historycznego parku zlokalizowane jest graniczne przejście drogowe Łęknica - Bad Muskau.

Idea utworzenia na tym obszarze wielkoprzestrzennego parku krajobrazowego zrodziła się w 1815 roku. Hermann von Pückler miał wówczas 30 lat, a od czterech lat był właścicielem dóbr mużakowskich. 1 maja architekt wystosował list otwarty do mieszczan miasta Muskau, w którym zapowiada utworzenie parku naturalistycznego. W zamyśle Pücklera park miał stanowić związek wszystkich przejawów współżycia natury i kultury: tworzyć go miało miasto, podmiejskie wsie, rolnictwo, przemysł, łąki, rzeki i stawy. Miał stać się idealnym wyrazem połączenia natury, kultury, techniki i ducha. Nie da się zaprzeczyć, że zamysł ten obecnie, po ponad dwustu latach, jest nadal żywy i zwiedzając teren czuć wszechobecnego ducha estetyki, przyrody oraz sztuki, pomimo wielu zmian i pewnych niespójności po obydwu stronach granicy, nad którymi strony te zgodnie pracują.

Park Mużakowski jest idealnym miejscem na rodzinne lub romantyczne wyprawy piesze lub rowerowe. Kwitnące tam wiosną różnorodne rododendrony podbiją serca każdej wrażliwej duszy. Stronę polską i niemiecką łączą piękne Most Podwójny i Most Angielski. Po stronie niemieckiej warto zwiedzić Zamek. Polecamy także spojrzeć na niego z punktu widokowego, jakim jest Wzgórze Hilki. Widać stamtąd zapierającą dech w piersiach panoramę na rzekę, Łąkę Parkową oraz na Nowy i Stary Zamek. Oprócz tego, na rozległym terenie parku odnajdziemy m.in. Most Książęcy, Most nad Wąwozem, Most Królewski, czy też Most Arkadowy, do którego prowadzi, wijąca się w romantycznym wąwozie, "ścieżka Sary".

Park Mużakowski to dawny, bajkowy krajobraz przeobrażony i dostosowany do współczesnych czasów. Warto zwiedzać go z przewodnikiem, ale oczywiście można się także zdecydować na samodzielną eksplorację terenu. Przy tej opcji dobrze zaopatrzyć się w mapę i/lub przewodnik w wersji papierowej. Wstęp do parku jest bezpłatny. Po przekroczeniu jego "progu" pozostaje więc  tylko podziwiać...