Wyobraźmy sobie wschód słońca nad rzeką i ogromną ilość najróżniejszych ptasich odgłosów, witających nowy dzień. To może być świergot, śpiew, klekot, krzyk, gęganie, stukanie, słowem każdy możliwy ptasi głos. Wszystko to można zobaczyć oraz usłyszeć w Parku Narodowym "Ujście Warty", a to dlatego, że żyje tutaj ponad 270 gatunków ptaków.
Park Narodowy "Ujście Warty" powstał w miejsce istniejącego od 1977 r. rezerwatu przyrody Słońsk oraz części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Miano narodowego zyskał w 2001 roku. Obecnie zajmuje on powierzchnię 8074 ha i położony jest w historycznej delcie ujścia Warty do Odry.
Park jest unikalną na skalę europejską ostoją ptaków wodnych i błotnych. Spośród 279 gatunków, około 170 to gatunki lęgowe. Można tu napotkać także 34 gatunki ssaków i 390 gatunków roślin naczyniowych.
Przepływająca przez środek Parku Warta stanowi naturalną granicę między dwoma obszarami: Polderem Północnym oraz terenem zalewowym.
Rozlewiska i łąki Parku Narodowego „Ujście Warty” to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, m.in.: łęczaki, brodźce śniade, bataliony. Jesienią nadwarciańskie łąki roją się od gęsi, których jest wówczas zwykle ok. 80 tys.
Tak ogromnej ilości ptaków nie spotkamy raczej w innych zakątkach Polski. Bywało, że w ciągu jednego dnia odnotowano tu obecność ok. 250 tys. przedstawicieli różnych gatunków.
Trudno się więc dziwić, że miejsce to jest nie tylko rajem dla turystów i miłośników przyrody, ale również dla badaczy oraz ornitologów. Odbywają się tutaj m.in. zajęcia edukacyjne dla uczniów i młodzieży akademickiej, wycieczki, pokazy fotograficzne i wiele innych wydarzeń.
Na terenie parku odnajdziemy sporo tras turystycznych. Należą do nich:
- szlaki turystyczne (m.in, żółty, zielony, szlak dudka, czy szlak gęgawy);
- ścieżki przyrodnicze (jak np. "Ptasim Szlakiem", "Przyrodniczy Ogród Zmysłów", czy "Torfianka");
- trasy nieoznakowane (m.in. I Most - III Most, Droga przez Górki, "Bobrową Drogą");
- Geościeżka "Tropiciel Skarbów" - wciągająca gra terenowa, polegająca na szukaniu ukrytych "skarbów". Wspaniała zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
W dzisiejszych czasach, gdy życie pędzi i brak nam czasu na refleksję oraz na kontakt z naturą, Park Narodowy "Ujście Warty" będzie doskonałą odskocznią od miasta i miejscem, gdzie możemy spędzić miło czas, zarówno w samotności, jak również z bliskimi. Warto choć na chwilę stać się częścią tego królestwa ptaków.