Sanktuarium Matki Boskiej Rokitniańskiej - Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

Opis

Sanktuarium Matki Boskiej Rokitniańskiej to miejsce kultu religijnego i pielgrzymek oraz jednocześnie zabytek architektury, położony w przepięknym otoczeniu przyrody. To również tutaj znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Rokitno mieści się w północnej części województwa lubuskiego. Za sprawą sanktuarium, uznawane jest za duchową stolicę diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wieś znajduje się w okolicach Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Otoczona jest także wieloma jeziorami, co sprawia, że to bardzo atrakcyjne miejsce pod kątem turystycznym.

Pierwszy drewniany kościółek powstał w Rokitnie w 1333 r., Został on założony przez biskupa poznańskiego Jana Doliwę. W roku 1661 stał się własnością cystersów z Bledzewa. 

Słynący z cudów obraz Matki Boskiej przeniesiono z opactwa bledzewskiego w 1669 r. Pierwszą budowę nowego kościoła rozpoczęto z początkiem XVIII w., lecz jej nie dokończono. W 1746 r. budowlę rozebrano i zaczęto wznosić obecną świątynię. Ukończono ją w 1756 r. Kościół pw. Matki Bożej Rokitniańskiej został wyniesiony do rangi Bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 2001 r. Zaprojektował go królewski architekt Karol Marcin Frantz.

Budowla powstała na planie prostokąta. Jest trójnawowa, z prezbiterium od północy. Od strony zachodniej znajduje się zakrystia, natomiast od strony wschodniej - kaplica.

Wejście flankują dwie kwadratowe wieże nakryte hełmami. We wnętrzu sklepienia żaglowe ozdobione polichromią z XVIII w. W ołtarzu głównym umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, ukoronowany koronami papieskimi w 1989 r. Pozostałe wyposażenie nosi znamiona stylu baroku i rokoko.

Głównym celem pielgrzymów jest Cudowny Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, 
z charakterystycznym odsłoniętym uchem Marii - stąd nazwa. Obraz namalowany został na początku XVI w. przez mistrzów szkoły niderlandzkiej, na drewnie lipowym. Prawdopodobnie jest to fragment większego dzieła. Obraz został uznany za cudowny w 1670 r. W Rokitnie znajduje się od roku 1671.

Pomiędzy jeziorami Lubikowskim i Rokitniańskim, wzdłuż drogi o długości 4,5 km, znajduje się Kalwaria Rokitniańska z 32 stacjami. Kalwaria to miejsce wyciszenia, gdzie można kontemplować Misterium Męki Pańskiej. Budowę Kalwarii rozpoczęto w 2000 roku. Większość stacji jest ozdobiona rzeźbami. Droga na całej długości została usypana kamieniami, co daje niesamowity efekt wizualny.