Łuk Mużakowa jest europejskim unikatem w świecie przyrody z tytułem Światowego Geoparku UNESCO. Pełen wielobarwnych zbiorników wodnych, nietypowych wzniesień, wąskich dolinek oraz bogactwa flory i fauny zachęca do aktywnego wypoczynku i poznania historii tego niezwykłego obszaru pogranicza polsko – niemieckiego. To idealne miejsce na wyciszenie się, odpoczynek od zgiełku i tłumów.
Ścieżka położona jest w obszarze dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych, która na skalę przemysłową prowadzona była tutaj w latach 1920-1973. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie Łęknicy, w południowej części Geoparku Łuk Mużakowa. Polska część geoparku objęta jest również prawną formą ochrony przyrody, funkcjonującą jako Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa.
Ścieżka mierzy ok. 5 km długości. Spacer nią umożliwia zapoznanie się z krajobrazem pokopalnianym, powstałym w efekcie wieloetapowych przemian.
Początkowo obszar ścieżki był miejscem silnej degradacji środowiska naturalnego, wywołanej przemysłem wydobywczym. Nieodwracalne jego przekształcenia związane były głównie ze zmianami ukształtowania terenu oraz warunków geochemizmu gleb, skał, wód podziemnych i powierzchniowych. Najbardziej widocznym tego przejawem jest powstanie, w miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu nad wyrobiskami podziemnymi, licznych zbiorników wodnych, które w regionie mużakowskim tworzą specyficzne pojezierze antropogeniczne.
Następnie, w efekcie kosztownych i pracochłonnych prac rekultywacyjnych, przeprowadzonych po zakończeniu robót górniczych, udało się częściowo zminimalizować szkody w środowisku naturalnym.
Ścieżka Geoturystyczna - Dawna Kopalnia Babina jest obszarem unikatowym w skali całego kraju. Obszar pokopalniany znajduje się obecnie pod ochroną i jest miejscem wielu obserwacji badawczych.