W województwie lubuskim znajdziemy mnóstwo miejsc, które będą idealne na spędzenie weekendu. Ale jedno z nich jest naprawdę wyjątkowe. To Winnica Pałac Mierzęcin. O jej wyjątkowości świadczy malownicze położenie nad Jeziorem Mierzęcińskim oraz oczywiście w sąsiedztwie zabytkowego Pałacu Mierzęcin, który na dodatek dysponuje bazą noclegową i gastronomiczną na najwyższym poziomie.
Pałac Mierzęcin stanowi przykład pięknie odrestaurowanej XIX-wiecznej neogotyckiej rezydencji romantycznej. Pokoje hotelowe są zlokalizowane w trzech jego budynkach: folwark, oficyna oraz oczywiście sam pałac.
Mierzęcin to wieś znajdująca się w północnej części województwa lubuskiego, w gminie Dobiegniew. Źródła historyczne wymieniają miejscowość już w średniowieczu. Do 1608 r. wieś była w rękach rodziny von Osten, następnie rodziny von Kramme. W kolejnych latach Mierzęcin nieustannie przechodzi z rąk do rąk. Dopiero w 1715 roku majątek zakupuje rodzina von Sydów, dzięki której w Mierzęcinie powstaje murowany kościół, istniejący do dziś. W drugiej dekadzie XVIII wieku następuje ostatnia zmiana niemieckiego posesora. Majątek nabywa i rozbudowuje rodzina von Waldów. Do 1830 roku majątek rodzinny powiększa się o folwarki w Linkowie, Podleścu, Kępie Zagajnej oraz Waldowthal, gdzie umiejscowiona była huta szkła. Do rozwoju gospodarczego Mierzęcina przyczyniła się zbudowana w 1850 linia kolejowa łącząca Poznań ze Stargardem Szczecińskim.
Winnica Pałac Mierzęcin istnieje od 2004 roku, gdy dokonano tu pierwszych nasadzeń. Obecnie jej obszar zajmuje 8,75 ha. Rośnie tu ponad 35 tys. krzewów winorośli, a uprawa obejmuje 19 szczepów. Położenie Mierzęcina sprzyja uprawie winorośli. We wsi, przy różnych domach, można zauważyć stare, przedwojenne krzewy.
Winnica Pałac Mierzęcin posiada własną przetwórnię i piwnicę win. Wino ma tutaj doskonałe warunki do leżakowania. Atmosfera tego miejsca sprzyja również degustacjom w miłym gronie. Dla pasjonatów, w Pałacu Mierzęcin przygotowano bogatą ofertę enoturystyczną. Można tutaj nie tylko zwiedzać winnicę oraz próbować różnych winnych trunków, ale również przyglądać się całemu procesowi produkcyjnemu.