Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze

Opis

Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze to nowoczesna placówka edukacyjna, która bawi ucząc i uczy bawiąc. Centrum Nauki Keplera obejmuje Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze. Centrum jest filią Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

W zielonogórskim Centrum znajdują się ekspozycje stałe i czasowe.

Stałe to nowa wystawa  „ZOOM”, na którą składają się stanowiska interaktywne odnoszące się do różnych dziedzin nauki: fizyki, geografii, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. Dwa poziomy sal interaktywnych są wyposażone w 87 stanowisk,  gdzie wszystkiego wręcz należy dotknąć i własnoręcznie przeprowadzić eksperymenty. Pomocne w eksperymentowaniu są przygotowane tablice z opisami stanowisk. Gość Centrum uruchamia urządzenia na poszczególnych stanowiskach interaktywnych, obserwuje ich działanie, wchodzi z nimi w interakcję i w konsekwencji wzbogaca zakres swych doświadczeń, uzyskuje wiedzę w sposób niewerbalny.

Każde z naszych stanowisk inspiruje, pobudza umysł zwiedzającego, wywołuje skojarzenia, skłania go do stawiania pytań i do szukania na nie odpowiedzi, dodatkowo wymaga od użytkownika aktywności – wykonania określonej czynności fizycznej, połączonej z wysiłkiem intelektualnym. Przygotowane urządzenia są tak skonstruowane, by odwiedzający mógł korzystać z nich samodzielnie bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli jednak zwiedzający mają takie życzenie w poznaniu wszystkiego pomagają pracownicy Centrum, specjaliści z różnych dziedzin nauki, którzy opowiadają np. o tym jak działa ludzkie oko, zmierzą naszą przewodność elektryczną, nasz puls, objaśnią jak działa „armata” powietrzna, jaką gęstość mają różne ciecze i jak wyglądają różne tkanki pod mikroskopem.

Oprócz sal stanowisk interaktywnych, w Centrum znajdują się także wystawy czasowe.

Wieczorem i w nocy, budynek CP jest przepięknie podświetlany kolorowym światłem, które tworzy na nim niepowtarzalne barwne obrazy.

http://centrumprzyrodnicze.pl/