Kraina Pięciuset Jezior

Ziemia lubuska znana jest głównie z przepięknych rozległych lasów, bogatych w owoce runa leśnego oraz zwierzynę, zarówno łowną jak i drapieżną. Jednak poza tymi wspaniałymi kompleksami leśnymi, które wyróżniają ten region spośród innych, jest jeszcze jedna charakterystyczna dla niego cecha. Ogromna ilość jezior. Lubuskie nazywane jest często "krainą pięciuset jezior", choć w rzeczywistości jest ich około sześciuset!

Niekwestionowanym walorem województwa lubuskiego jest jego przyroda. Region wyróżnia się wysokim poziomem zalesienia oraz słynie z wielości akwenów wodnych. Pojezierze Lubuskie, Lubuskie Mazury czy Kraina Pięciuset Jezior - to określenia, które jednoznacznie wskazują na charakter terenu. Piękne akweny są wszędzie, a ich ogólna powierzchnia to 13,4 tys. ha. Największe w regionie jest Jezioro Sławskie o powierzchni 8,28 km2. 

Niezwykle popularne są także jeziora: Łagowskie, Niesłysz czy Dąbie. Wszystkie te zbiorniki mają stosunkowo czystą wodę. W ostatnich latach jej stan znacznie się poprawił. Jeziora ziemi lubuskiej są wykorzystywane gospodarczo, rekreacyjnie lub pozostają "dzikimi", co często urozmaica krajobraz leśny. Te niewielkie oczka wodne, połączone ze sobą, tworzą całe kompleksy jeziorne. Na plażach można odpocząć, zrelaksować się i spędzić czas na łonie natury. 

Najbardziej znane i lubiane

Amatorów wodnych przygód zapraszamy do Łagowa, zwanego „perłą Ziemi Lubuskiej”. Miejscowość może się poszczycić pięknym, gotyckim zamkiem joannitów, z wysoką wieżą. W okolicach Pszczewa i Trzciela znajdziemy dziką przyrodę i liczne jeziora: Lubikowskie, Czarne, Białe, Stołuń, Mały Szarcz, Duży Szarcz, Pszczewskie, Chłop, Stobno, Wędromierz. Bardzo popularnym i często odwiedzanym przez Lubuszan, jest Jezioro Głębokie, położone na północ od Międzyrzecza. 

Szczególną atrakcją dla wodniaków jest Lubrzański Szlak Kajakowy. Lubrza to miejscowość położona nad jeziorami Lubrza, Lubie i  Goszcza. Z Lubrzy niedaleko jest nad jezioro Niesłysz. Popularne ośrodki wypoczynkowe znajdują się w Niesulicach, Przełazach i Krzeczkowie.  Warto pamiętać o Lubniewicach – to miejscowość położona pośród jezior – Lubniewsko, Krajnik i Lubiąż. Nad tym ostatnim można odwiedzić Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej. Bliżej Strzelec Krajeńskich znajdują się natomiast Jeziora Górne i Dolne. Nieco dalej, w kierunku Dobiegniewa w m. Długie, rozpościera się jezioro Lipie. 

Aktywny wypoczynek

Lubuskie jeziora doskonale nadają się także do uprawiania turystyki aktywnej, najpopularniejsze jej formy to spływy kajakowe, nurkowanie i żeglarstwo.

Spływy kajakowe to jedna z najciekawszych i najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu w województwie lubuskim. Oprócz aktywności fizycznej, niejednokrotnie, podczas spływów kajakowych możemy się cieszyć pięknem przyrody, a także zabytkami znajdującymi się na wyznaczonych trasach. 

Interesującą, oryginalną i piękną dyscypliną sportową jest z pewnością żeglarstwo. Tu człowiek współpracując z wiatrem, wykorzystując jego siłę i kierunek, wyznacza sobie cel podróży, którą spędza pod żaglami, rozkoszując się obcowaniem z przyrodą, słońcem odbijającym się w tafli wody i malowniczym krajobrazem. Zachęcając do poznawania nowych zakątków Polski, zapraszamy Was do żeglowania po wodach Ziemi Lubuskiej. 

Region przecinają liczne szlaki kajakowe, ponadto działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Miłośnicy kajakarstwa mają do dyspozycji liczne stanice i wypożyczalnie sprzętu. Mniejsze rzeki o brzegach porośniętych gęsto lasem, a także połączone kanałami jeziora, stanowią szlaki o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności, które tworzą idealne warunki dla wypraw z kajakiem. 

Utworzone zostały również trasy prowadzące jeziorami przez wspaniałe obszary o zapierających dech w piersiach krajobrazach. W większych miejscowościach wypoczynkowych nad jeziorami lubuskimi, takich, jak: Sława, Łagów, Lubniewice, czy Niesulice, wypożyczyć można rowery wodne lub łodzie, na których opłyniemy zbiornik i zobaczymy wspaniałe widoki. Istnieje również możliwość nauki windsurfingu na lubuskich jeziorach, podczas obozów letnich organizowanych w nadjeziornych miejscowościach. Można także zdobyć uprawnienia żeglarskie. Jeziora są bardzo dobrze wykorzystywane, a jednocześnie dba się o ich czystość i stan biologiczny. 

 

Wędkarzu, witaj w raju

Lubuskie zbiorniki wody to także raj dla wędkarzy. Na wielu z akwenów znajdują się stanowiska wędkarskie i złapać można imponujące okazy. Na niektórych z lubuskich jezior organizowanych jest szereg zawodów wędkarskich, zarówno takich o randze lokalnej, jak i tych ogólnopolskich. 

Z uwagi na to, że region jest zdrowy i czysty, występują u nas niezwykłe gatunki roślin oraz zwierząt. W jeziorach występuje aż 50 gatunków ryb spośród 80 w całej Polsce. Można smakować ryby, wędrować naszymi lasami, ale również pływać po przepięknych akwenach. A do tego poczujemy się jak w bajce, zwiedzając pałace, zamki i dwory. Wycieczka po Lubuskim na pewno będzie udana i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Zbiorniki w większości przypadków, położone są niezwykle malowniczo, a miejscowości zlokalizowane wokół nich są niewielkie i spokojne, co sprzyja rozwojowi turystyki wypoczynkowej. To doskonałe miejsca na odpoczynek od zgiełku i codzienności. Tam można zapomnieć o całym świecie i oddać się podziwianiu cudów przyrody, których w okolicach jest mnóstwo!

 

Lubuskie Love

Na koniec przedstawiamy Wam dwa niesamowite miejsca, które skradły już niejedno serce.

Jezioro Czarne dopiero z lotu ptaka ukazuje swój osobliwy kształt. Jest jak niebieskie serce schowane w soczystej zieleni okolicznych lasów. Akwen jest niewielki – można go obejść dookoła specjalnie wytyczoną ścieżką i to w zaledwie 30 minut. Po drodze można spotkać wędkarzy i miłośników wypoczynku w otoczeniu przyrody, z dala od zatłoczonych miejsc. By dojechać nad to urokliwe jezioro, trzeba pojechać drogą nr 137, łączącą Bobowicko z Sterczem. Niedaleko znajduje się przysiółek Karolewo. Auto można zostawić na leśnym parkingu usytuowanym na pograniczu gmin Międzyrzecz i Trzciel. Stamtąd, już na piechotę dotrzemy nad jezioro. 

Drugie miejsce to Wyspa Miłości w Lubniewicach. Na jeziorze Lubiąż znajdują się dwie malownicze, zalesione wyspy, pierwsza mniejsza, którą możemy podziwiać z miejskiej promenady biegnącej wzdłuż wschodniej części jeziora, potocznie nazywana „Małą” lub o bardziej romantycznie brzmiącej nazwie „Poznajmy się”. Druga zaś wysunięta na zachód w środkowej części jeziora nazywana „Dużą” lub zachowując ciąg myślowy „Wyspą Miłości”. 

Zobacz również