Krosno Odrzańskie i okolice

Okolice Krosna Odrzańskiego to przepiękne rejony, zarówno pod kątem przyrodniczym, jak i rekreacyjnym, czy historycznym. Przepływająca przez miasto rzeka Odra, wielość jezior oraz ośrodków wypoczynkowych w okolicy, winnice, a także zabytki w samym mieście i w całym powiecie, tworzą istną oazę turystyczną. Jeśli jeszcze nie zapuściliście się w te rejony, najwyższy czas to zmienić. Z przyjemnością proponujemy kilka ciekawych miejsc.

Naszą wycieczkę zaczynamy od Krosna Odrz. - miasta, o którym pierwsza historycznie wzmianka pojawiła się w roku 1005 w kronice Thietmara. 

Najstarszym, zachowanym zabytkiem miasta jest pochodzący z przełomu XII/XIII w. zamek krośnieński. Był on jedną z głównych siedzib księcia Henryka I Brodatego. Obiekt pełnił zadania obronne. Do 1482 r. pozostawał w rękach Piastów Śląskich, a później wraz z całym miastem był jednym z elementów „zawieruchy dziejów”. Należał do Branderburgii, Prus i w końcu do Niemiec. Tak było do 1945 roku, gdy wycofujące się wojska niemieckie wywołały pożar, po którym zamek popadł w ruinę. Prace na odbudową obiektu zaczęły się w 1957 roku. Dziś jest to siedziba Centrum Artystyczno-Kulturalnego, a każdy turysta może zwiedzać obiekt od wtorku do niedzieli.

Nieopodal zamku znajdują się, zbudowane z kamienia i cegły, ruiny murów obronnych. Powstały one w XIII i XIV w. Doskonale komponują się one z promenadami spacerowymi, podczas spaceru mamy wrażenie jak byśmy przenieśli się w czasie, gdyby nie asfalt i chodniki oczywiście. Niedaleko najlepiej zachowanej części murów znajduje się granitowa tablica, na której odwzorowano fragment wodowskazu. Dowiemy się tutaj m.in., że największa powódź, która nawiedziła miasto miała miejsce w 1854 roku.

Krosno to także zabytki sakralne, historyczne kamienice, czy też słynny most na Odrze z 1905 roku – zbudowany z metalowych elementów, a niegdyś drewniany.

Jest tu więc wiele do zobaczenia, ale nas ciągnie już bliżej natury. Tereny wokół Krosna są niezwykle urodziwe. To za sprawą pól, łąk i zlokalizowanych tutaj jezior. Jednym z nich jest Jezioro Raduszeckie, o powierzchni 160,7 ha. Zbiornik jest przedzielony mostem. Po dwóch jego stronach znajdują się aż dwie elektrownie wodne – w Raduszcu Starym oraz w Dychowie. Wędkarze cenią jezioro przez wzgląd na licznie występujące tu ryby, m.in. leszcze, bolenie, okonie, czy szczupaki.

Innym jeziorem, zlokalizowanym na wschód od Dychowa, jest znane i lubiane przez turystów, Jezioro Dąbie. Latem można tu nie tylko wypocząć, ciesząc się doskonałym zapleczem rekreacyjnym i gastronomicznym, ale również organizowanych jest tu wiele przedsięwzięć rozrywkowo-kulturalnych, jak np. koncerty, występy kabaretowe, czy spektakle teatralne.

Pomiędzy jeziorami Raduszeckim i Dąbie znajduje się także okazały obiekt, wart odwiedzenia podczas naszej wycieczki. Jest nim Pałac w Brzeźnicy z 1645 roku. Choć obiekt uległ zniszczeniu podczas działań wojennych, to wokół ruin znajduje się piękny park z wieloma okazami starodrzewu. Pałac pierwotnie był piętrowy, natomiast do dzisiaj zachowały się jedynie ściany do wysokości pierwszej kondygnacji. Jest to jednak miejsce pełne magii, doskonałe np. na ślubne sesje zdjęciowe.

Pełne magii, doskonałych smaków, pięknych widoków oraz dobrej atmosfery, są także zlokalizowane w okolicach Krosna winnice. Kierujemy się więc na północ od Dąbia, tak, aby nasz szlak zatoczył koło. 

Pierwszą winnicą, jaką odwiedzimy jest Winnica Gostchorze, mierząca ponad 15 ha. Uprawia się tutaj 5 odmian winorośli. To na tych terenach rozpoczęła się jedna z pierwszych produkcji wina musującego w Polsce. Winnica jest prowadzona od 10 lat z sercem i ogromnym zaangażowaniem - przez polsko-francuską rodzinę.

Następnie kierujemy się do Osiecznicy, gdzie znajdziemy kolejną, lecz całkiem inną winnicę – Aris. 

Pierwszych nasadzeń dokonano tu w 2018 roku, choć właściciele wpadli na pomysł otwarcia winnicy już dwa lata wcześniej. Uprawia się tutaj sześć odmian winorośli o jasnych owocach i jedną o ciemnych - pinot noir - też z przeznaczeniem na wino białe. Już próbne produkcje win z winnicy Aris zdobywały medale na Targach Enoexpo 2020. 

Tym bardziej nie sposób pominąć tego miejsca na szlaku naszej wycieczki.

Mamy nadzieję, że i Wy spiszecie się na medal i spróbujecie odwiedzić zaproponowane przez nas miejsca w Krośnie i okolicach. A może polecicie więcej ciekawych obiektów zgodnych z tym kierunkiem? Wycieczkę można rozbić na kilka dni lub spędzić krótki urlop, np. nad jeziorem Dąbie, bądź w innym hotelu, pensjonacie, kempingu, domku...? Piękne okolice Krosna mają do zaproponowania naprawdę wiele.

Zobacz również