Rozpoczynamy od Drezdenka, gdzie na uwagę zasługują przede wszystkim Zespól Pałacowo-Parkowy oraz Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej.
Barokowy pałac, który jest obecnie siedzibą Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Nojiego, znajduje się przy placu Wolności w Drezdenku. Wybudowano go w 1766 roku. Obiekt położony jest w obrębie Twierdzy, wybudowanej przez Brandenburczyków na przełomie XVI i XVII w.
Podziwiać tu można, niestety pozostałości, ale mimo wszystko robiące wrażenie i działające na wyobraźnię, jak np.: fosa, fundamenty kościoła garnizonowego, resztki bastionów, a także część zbrojowni i koszar. Co ważne, bryła całego budynku pozostała niezmieniona. W jego wnętrzu zachowały się kominki i sztukaterie. W sieni znajduje się dobrze zachowana ceramiczna posadzka, tablica inskrypcyjna dotycząca budowy pałacu i oryginalne, dobrze zachowane zabiegowe schody, zdobione snycerką. Zieleń otaczająca pałac jest kojąca i wpływa na ogólny czar tego miejsca.
Jednak jeśli mowa o zieleni, to warto odwiedzić Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, które mieści się w budynku dawnej zbrojowni, wzniesionej na początku XVII wieku na terenie twierdzy w Drezdenku. Placówka może się poszczycić ok. 1500 eksponatami, dotyczącymi niesamowitej przyrody oraz gospodarki Puszczy Drawskiej i Noteckiej. Główne działy placówki to, zaczynając od poddasza, a następnie idąc w dół: dział pszczelarski, rolnictwo i gospodarka domowa, myślistwo i gospodarka leśna, a także eksponaty z historii miasta i okolic.
Drezdenko to także urokliwy Rynek, a właściwie dwa równolegle położone Rynki, co nie jest przecież normą w polskich miastach. Zabudowa z XVIII i XIX w. to doskonałe otoczenie do spacerów.
Z Drezdenka ruszamy do Dobiegniewa. Jezioro w mieście? Oczywiście, szczególnie, że pierwotnie była to osada rybacka. Dodatkowo, włodarze zainwestowali w infrastrukturę miasta i gminy, która zaspokoi gusta wielu turystów. Stworzono tutaj nowoczesną promenadę, pod nazwą „Spacerowa” - nad jeziorem Wielgie. Dzięki wybudowanym ścieżkom, zbiornik można okrążyć praktycznie z każdej strony. Znajdują się tu także nowo postawione pomosty i zadbane plaże.
Przepiękne i bardzo dobrze zorganizowane pod kątem turystyki miejsca w gminie, to również jeziora Osiek oraz Długie. Fani sportów wodnych, wypoczynku nad wodą oraz wędkarstwa, z pewnością będą usatysfakcjonowani. Znajdziemy tutaj miejsca noclegowe na każdą kieszeń, od kempingów, po luksusowe hotele. Kraina dobiegniewskich jezior magnetyzuje zatem pięknym otoczeniem, niesamowitymi widokami oraz pełnym wachlarzem oferowanych usług dla wczasowiczów.
Ostatnim, ale niemniej ważnym punktem naszej wyprawy są Strzelce Krajeńskie, z bardzo dobrze zachowanym zespołem średniowiecznych fortyfikacji miejskich, dzięki którym miasto nazywane jest lubuskim Carcasonne. Mury miejskie powstały już w latach 1272 – 1290. Wymurowano je z nieobrobionego kamienia polnego na zaprawie wapiennej na wysokość 8-9 metrów i szerokość do 160 cm. Pierwotnie mierzyły one 1700 m, a w ich obwodzie znajdowały się Brama Młyńska i Brama Gorzowska oraz 38 baszt łupinowych. Do dziś zachował się pierścień murów o długości 1640 metrów, z Bramą Młyńską, Basztą Czarownic oraz 36 półotwartymi basztami łupinowymi. Jest to ewenement na skalę krajową.
W Strzelcach warto zwrócić uwagę również na mniej znany, ale urokliwy budynek Sądu – w kolorze brzoskwiniowym – jednocześnie dawny ratusz. Obiekt wzniesiono w miejscu wcześniejszego ratusza w zachodniej pierzei rynkowej. Budynek powstał w latach 1870-1872. Warto wybrać się na kawę do którejś z kawiarni, zlokalizowanych na Rynku i przyjrzeć się rozkładowi uliczek z bogatą historią.
I tak zamyka się nasz „Lubuski Trójkąt” - propozycja na ciekawe spędzenie weekendu. Oczywiście boki trójkąta można dowolnie poszerzać, do czego gorąco zachęcamy.