PAŁAC MIERZĘCIN WELLNESS & WINE RESORT

W województwie lubuskim znajdziemy mnóstwo miejsc, które będą idealne na spędzenie weekendu. Ale jedno z nich jest naprawdę wyjątkowe. To Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort.

MIERZĘCIN

Mierzęcin to wieś znajdująca się w północnej części województwa lubuskiego. Źródła historyczne wymieniają miejscowość już w średniowieczu. Do 1608 r. wieś była w rękach rodziny von Osten, następnie rodziny von Kramme. W kolejnych latach Mierzęcin nieustannie przechodzi z rąk do rąk. Dopiero w 1715 roku majątek zakupuje rodzina von Sydów, dzięki której w Mierzęcinie powstaje murowany kościół, istniejący do dziś. W drugiej dekadzie XVIII wieku następuje ostatnia zmiana niemieckiego posesora. Majątek nabywa i rozbudowuje rodzina von Waldów. Do 1830 roku dobra rodziny powiększają się o folwarki w Linkowie, Podleścu, Kępie Zagajnej oraz Waldowthal, gdzie umiejscowiona była huta szkła. 

"Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to elegancki kompleks wypoczynkowy, w którym duch historii dyskretnie przeplata się z nowoczesnością. Wraz z folwarkiem, trzecią największą w Polsce winnicą, winiarnią, stadniną koni oraz Grape Spa — oferuje Gościom bogactwo możliwości spędzenia niezapomnianych chwil w miejscu pełnym uroku i wyjątkowej atmosfery."

Opis na stronie obiektu brzmi zachęcająco. Nie zastanawiamy się długo, robimy rezerwację, pakujemy walizkę i wyruszamy w ten nam dotychczas jeszcze nie odkryty zakątek Ziemi Lubuskiej. Docierając do obiektu wiemy już, gdy tylko przekraczamy próg, że to jest miejsce idealne dla nas. Położenie w otoczeniu lasów i jezior, z dala od miejskiego zgiełku, sprawia, że Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort jest zacisznym azylem dla każdej osoby szukającej spokojnego wypoczynku. Jak się później okaże, również wymarzonym miejscem dla lubiących aktywnie spędzać wolny czas. 

Pałac Mierzęcin stanowi przykład pięknie odrestaurowanej XIX-wiecznej neogotyckiej rezydencji romantycznej. W latach 1999 – 2001, staraniem nowych właścicieli, gmach pałacu poddano gruntownej renowacji. Oficjalne otwarcie Pałacu Mierzęcin nastąpiło 13 września 2002 roku.

Pokoje hotelowe są zlokalizowane w trzech jego budynkach: folwark, oficyna oraz oczywiście sam pałac. Odrestaurowane wnętrza budynku są dostępne dla gości i można je zwiedzać we własnym tempie. 

DLA AKTYWNYCH

Entuzjaści aktywnego spędzania czasu, z pewnością wybiorą coś z bogatej oferty rekreacyjnej obiektu – jazdę konną, basen, kompleks saun, fitness, bowling, tenis, nordic walking, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, strzelnicę i wiele innych atrakcji. Profesjonalne wyposażenie Stadniny Pałac Mierzęcin, znakomicie przygotowane konie oraz wykwalifikowany instruktor, tworzą wspaniałe warunki zarówno do stawiania pierwszych jeździeckich kroków, jak i doskonalenia umiejętności doświadczonych jeźdźców.

Choć sam obiekt oferuje wielką paletę możliwości aktywnego spędzania czasu, to warto wspomnieć o tym, że sam Mierzęcin znajduje się na szlaku Lubuskich Mazur, a zaledwie 25 km na północny wschód od obiektu, zaczyna się obszar Drawieńskiego Parku Narodowego: idealne miejsce na obcowanie z dziką przyrodą. Park przecina wiele rzek, uwielbianych przez amatorów kajakarstwa. Oprócz tego, w Parku Narodowym znajduje się siedlisko rzadkich gatunków ptaków: kormoranów, gągołów i nurogęsi. Okolice Mierzęcina to raj dla miłośników wędkarstwa. Znajdują się tutaj obfitujące w ryby czyste jeziora, stawy i rzeki. W Drawie występuje ponad 30 gatunków ryb, w tym wszystkie łososiowate. Pobliskie jezioro o powierzchni 30 hektarów oraz staw, są regularnie zarybiane szczupakiem, sandaczem, sumem i karpiem. Do dyspozycji Gości są profesjonalne wędki. Istnieje również możliwość wypożyczenia łódki.

Kto nie ma zamiaru ruszania się poza teren obiektu, ten i tak będzie miał co odkrywać. Niepowtarzalny charakter całego kompleksu pałacowego uwydatnia 16-sto hektarowy park utrzymany w stylu angielskim. Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Tutaj powstał w ostatnich latach ogród japoński ze stylową architekturą (altana, most, brama torii) i wyspą, na której stoi latarnia japońska.

DLA SPRAGNIONYCH RELAKSU

"Grape Spa powstało, by dzielić się pasją do wina i przyjemnością aktywnego wypoczynku oraz korzystania z uroków natury. Pragniemy zaoferować Gościom Pałacu Mierzęcin tyle atencji, dbałości i serca, ile wkładamy w produkcję wina. Do Spa chcieliśmy przenieść właściwości odmładzające winogron oraz to, czego koneserzy szukają w winie: piękno, koloryt, zapach i przyjemność delektowania się. Specjalne receptury zabiegowe z wykorzystaniem winogron z pałacowej winnicy zostały opracowane dla Grape Spa przez markę kosmetyków naturalnych Kurland. Najpiękniejszym uzupełnieniem koncepcji Grape Spa są doskonałe kosmetyki i unikalne procedury światowej renomy francuskiej marki Caudalie – twórcy winoterapii."

Te miłe i zapraszające do skorzystania z Grape SPA słowa znajdujemy w broszurce z informacjami o oferowanych zabiegach. Umawiamy się na wizytę i nie żałujemy ani minuty spędzonej w tym wyjątkowym miejscu. W ofercie znajdujemy szeroką paletę odmładzających zabiegów i rytuałów na twarz i ciało, kąpiele winne oraz gamę autorskich masaży. Każdy znajdzie coś dla sobie. Po zabiegach zostaje nam jeszcze czas na basen i wygrzewanie się w jacuzzi. 

DLA SMAKOSZY

Dwupoziomowa Restauracja Destylarnia znajduje się w budynku dawnej gorzelni na terenie majątku Pałacu Mierzęcin Wellness & Wine Resort. Industrialny wystrój wnętrza łączy elementy nowoczesne ze starymi maszynami i urządzeniami gorzelnianymi. Piętro to przytulna restauracja o klimacie angielskiego pubu, z kominkiem i stylowymi meblami. Dodatkowo, do dyspozycji gości jest duży taras otwierający się na piękny ogród. Serwowane są tu dania kuchni slow food, wellness oraz śródziemnomorskiej. My zakochaliśmy się w burgerach z dzika oraz nowatorsko podanego sernika z mango. 

WINNICA 

Winnica Pałac Mierzęcin istnieje od 2004 roku, gdy dokonano tu pierwszych nasadzeń. Obecnie jej obszar zajmuje 8,75 ha. Rośnie tu ponad 35 tys. krzewów winorośli, a uprawa obejmuje 19 szczepów. Położenie Mierzęcina sprzyja uprawie winorośli. We wsi, przy różnych domach, można zauważyć stare, przedwojenne krzewy. 

Winnica Pałac Mierzęcin posiada własną przetwórnię i piwnicę win. Wino ma tutaj doskonałe warunki do leżakowania. Atmosfera tego miejsca sprzyja również degustacjom w miłym gronie. Dla pasjonatów, w Pałacu Mierzęcin przygotowano bogatą ofertę enoturystyczną. Można tutaj nie tylko zwiedzać winnicę oraz próbować różnych winnych trunków, ale również przyglądać się całemu procesowi produkcyjnemu.

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to doskonała opcja na spędzenie magicznego weekendu. Piękne otoczenie, pobliskie jezioro, zabytkowy hotel, a w nim strefa spa i doskonała baza gastronomiczna oraz oczywiście wyjątkowy smak wina - oto, co sprawi, że spędzony tutaj czas będzie niezapomniany. My planujemy już powrót do tej wyjątkowej perły Ziemi Lubuskiej. 

Zobacz również