Znakiem wspomnianego odradzania się zainteresowania winem na Ziemi Lubuskiej jest nie tylko otwieranie się nowych winnic, lecz także pojawienie się turystyki winiarskiej. W województwie lubuskim przybywa miejsc związanych z winiarstwem ukierunkowanych na turystów. Oprócz winnic, pięknych obiektów SPA, produktów z winogron, powstały również instytucje kulturalne informujące, edukujące i pielęgnujące tradycje winiarskie. Warto wymienić choćby kilka takich pereł winiarstwa na Ziemi Lubuskiej, do których sami zawsze chętnie wracamy.
ul. Winiarska 1
66-003 Zabór | Polska
Lubuskie Centrum Winiarstwa to miejsce idealne dla osób, które chciałyby poznać tajniki produkcji wina oraz dowiedzieć się jakie odmiany szczepów winorośli uprawia się w całym regionie.
Otwarte w 2015 roku Lubuskie Centrum Winiarstwa ma za zadanie nie tylko przypominać o tradycjach winiarskich Ziemi Lubuskiej, lecz także promować współczesną produkcję wina.
Dlatego na miejscu turyści mogą poznać lokalną historię winiarstwa, zwiedzić poświęconą mu wystawę, a także uzyskać informacje, które winnice i inne miejsca związane z winem w województwie lubuskim warto odwiedzić. Z tego względu to bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie podróży szlakiem lubuskiego wina.
LCW jest również centralnym punktem na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu a jego rolą jest prezentacja poszczególnych winnic, pasiek oraz innych zabytków kulturowych i przyrodniczych regionu. Pętla szlaku przebiega przez niezwykle atrakcyjne przyrodniczo obszary – malownicze lasy bogate w jagody i grzyby oraz pojezierza z akwenami pełnymi ryb, których można skosztować w jednej z wielu lokalnych restauracji.
LCW zlokalizowane jest około 12 km od centrum Zielonej Góry w miejscowości Zabór. Oprócz opisanego LCW mieści się tutaj największa samorządowa winnicą w Polsce, położona na wzgórzu między Łazem a Zaborem. Osoby, które spędzają urlop w lubuskim i zastanawiają się co warto zobaczyć w Zielonej Górze powinny pierwsze kroki skierować właśnie w stronę Centrum Winiarstwa. W samym budynku u podnóża wzgórza znajduje się sala multimedialna, ekspozycja winiarska oraz hala pokazowa, gdzie można zapoznać się z procesem produkcji wina. Znajduje się tu również część rekreacyjna z kuchnią, salonem do degustacji win oraz otwartą wiatą, pod którą można delektować się serwowanymi napojami.
W Lubuskim Centrum Winiarstwa odbywają się również warsztaty winiarskie, somelierskie oraz kulinarne. Goście mogą skorzystać z dostępnych w obiekcie rowerów górskich oraz miejskich.
Lubuskie Centrum Winiarstwa znajduje się w miejscu, które pod względem klimatycznym jest jednym z najlepszych dla uprawy winorośli w regionie. Winnica zajmuje obszar około 35 hektarów a pierwszych nasadzeń dokonano w 2013 roku. W kolejnych latach nasadzono tu przeszło 40 000 krzewów winnej latorośli co sprawia, że miejsce to robi duże wrażenie na odwiedzających. Przestrzeń oraz piękne ukształtowanie terenu gwarantują fanom latania dronem przepiękne ujęcia.
Ośrodek ten przystosowany jest do obsługi ruchu turystycznego przy jednoczesnej promocji tradycji winiarskich województwa. Lubuskie Centrum Winiarstwa to piękne miejsce, które warto odwiedzić. Tworzą je wspaniały klimat i ludzie z pasją, którzy naprawdę znają się na swojej pracy.
Guillaume Dubois
ul. Zamkowa 14
66-600 Krosno Odrzańskie | Polska
Jest to polskie gospodarstwo prowadzone przez Pana Dubois. Winnica zlokalizowana jest blisko Krosna Odrzańskiego, 50km na zachód od Zielonej Góry. Skupia ona około 15 hektarów powierzchni i pozwala na dojrzewanie pięciu odmian winorośli. Pierwsze wino musujące powstało w 2014 roku. Próba okazała się bardzo obiecująca. Tym sposobem można rozsmakowywać się w niepowtarzalnym trunku, który łączy w sobie polskie walory przyrodnicze i najlepsze francuskie praktyki winiarskie!
W położonej na wschód Krosna Odrzańskiego miejscowości Gostchorze znajduje się jedna z największych winnic województwa lubuskiego. Jej właściciel Guillaume Dubois urodził się w Paryżu ale jego dziadkowie ze strony matki pochodzili z okolic Poznania. Guillaume przez wiele lat pracował w paryskim biurze podróży specjalizującym się w organizacji polowań, w tym również na terenie województwa lubuskiego. Tu zauroczył go rejon w okolicy Krosna Odrzańskiego, gdzie postanowił się osiedlić. Jednocześnie rozpoczął poszukiwanie odpowiedniej działki, na której mógłby założyć winnicę.
Pierwszych nasadzeń dokonał w 2009 roku. Lektura książek Bogdana Kresa utwierdziła go w przekonaniu, że w warunkach klimatycznych naszego regionu winiarze powinni skupiać się na produkcji białych win musujących wytwarzanych tu już w okresie przedwojennym. W 2014 roku wyprodukował pierwszą małą partię wina musującego Gostart. Wino to spotkało się z bardzo dobrą oceną pracowników laboratoriów w Szampanii oraz polskich znawców wina. Trunki produkowane przez Guillaume’a były wielokrotnie nagradzane podczas konkursów i degustacji. Można je było kosztować między innymi na tegorocznym Winobraniu w Zielonej Górze.
Sama winnica jest przepięknie położona nad brzegiem Odry a widok otwierający się na nią z położonej na wzniesieniu miejscowości Gostchorze pozostaje na długo w naszych wspomnieniach.
Stara Winna Góra
Górzykowo 22
66-131 Cigacice | Polska
"Stara Winna Góra w Górzykowie, jest jednym z takich niezwykłych miejsc, gdzie czas się zatrzymał, dzięki winoroślom, które nadały charakter temu uroczysku."
Rodzina Krojcig, Właściciele
Stara Winna Góra jest winnicą rodzinną, założoną w 1997 roku przez Danutę i Marka Krojcig. Jest niezwykłym miejscem, gdzie winorośl nadaje charakter otoczeniu. Przepiękna historia skłoniła rodzinę, aby jako jedna z pierwszych w województwie lubuskim odnowiła tradycje uprawy winorośli i winifikacji wina w regionie. Na zboczach winnicy uprawiane są szlachetne odmiany winorośli, gdzie grona mają zapewnioną wystarczającą ilość ciepłych i słonecznych dni, tak aby owoce uzyskały doskonałą dojrzałość, a wina były pełne finezji, czystych kwiatowych i owocowych aromatów. Winnica jest częścią kompleksu Winny Dworek, który powstał jako dopełnienie tego wyjątkowego miejsca. Winny Dworek to kameralny hotel, restauracja z regionalną „Kuchnią smaków winnych i niewinnych”, urokliwa Powozownia oraz Strefa Relaksu i Winoterapii. Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc na wesele, imprezę rodzinną czy obiad. My często wpadamy na Starą Winną Górę nawet choć tylko kawę lub lampkę wina, bo nie możemy napatrzeć się tego nieziemskiego widoku na winnice, Odrę i Zieloną Górą z najpiękniejszego tarasu pod gołym niebem w Lubuskiem. To właśnie tu, z dala od zgiełku codzienności, w niepowtarzalnej atmosferze można spędzić chwile niezapomniane.
Do dyspozycji Gości jest pięć gustownie urządzonych pokoi i trzy komfortowe apartamenty. By umilić czas spędzony w Winnym Dworku zostało stworzone SPA, w którym można odkryć tajniki winoterapii, zrelaksować się w strefie masażu, saunie suchej i mokrej oraz w jacuzzi.
Dodatkowym atutem tego miejsca jest bez zwątpienia wyśmienita restauracja. Szef Kuchni restauracji Winnego Dworku, tworzy menu wykwintne, a zarazem subtelne, ze specjalnie wyselekcjonowanych produktów regionalnych. Do wszystkich dań można skosztować rodzinnego wina z winnicy „Stara Winna Góra” Państwa Krojcig.
Jak możemy przeczytać na stronie Starej Winnej Góry "Nasz region poszczycić się może niesamowitym bogactwem wyjątkowych produktów, które to są podstawą kuchni smaków regionalnych. Miody z regionalnej pasieki, sery kozie z pobliskiej serowarni, czy też dziczyzna to tylko niektóre produkty tworzące naszą wyjątkową kuchnię. Zapraszamy do odwiedzania naszej winnicy i rozpoczęcia niesamowitej podróży po kuchni smaków „winnych i niewinnych.” W pełni się z tym zgadzamy i serdecznie polecamy to niezwykłe miejsce!