IDEALNA NA ZIMOWY SPACER

Uwielbiamy weekendowe wypady i uwielbiamy piękne miejsca. Nieustannie szukamy na Ziemi Lubuskiej tych magicznych, urokliwych, mających w sobie to “coś”. Czasem maleńkich wiosek otoczonych przepiękną przyrodą. Czasem miast i miasteczek, tych bardziej imponujących rozmiarem, ale przyciągających niesamowitym położeniem, historią, świetnym jedzeniem czy tradycją danego miejsca.

WSCHOWA

Przed nami coraz chłodniejsze dni i te „brzydsze” miesiące. Jednak to nie powód, by zamknąć się w domu. Weekendowy wypad w zimie może przynieść nam sporo wrażeń, dzięki którym oderwiemy się od codziennych spraw oraz niesprzyjającej zimowej aury.

Na pograniczu 3 województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, między Poznaniem a Wrocławiem, a dokładniej mniej więcej w połowie drogi z Leszna do Głogowa, leży Wschowa jedno z najpiękniejszych miast całej Ziemi Lubuskiej. 

Miasto królewskie, niegdyś jedno z największych miast I Rzeczypospolitej, ośrodek reformacji. We Wschowie król Kazimierz Wielki wziął ślub z księżniczką Jadwigą, to tu obradował także polski senat w XVIII wieku. 

Dziś podpowiemy Wam, jak spędzić zimowy dzień w atrakcyjny sposób, podziwiając tą niezwykłą perłę Ziemi Lubuskiej. Zapraszamy na spacer po Wschowie, niegdyś mieście królewskim - dziś miasteczku pełnym zabytków i ciekawej historii.

Gotyk, renesans, barok, klasycyzm, na niewielkiej przestrzeni znajdziemy budynki reprezentujące wszystkie te style architektoniczne. Będą to m.in. kościoły, kamienice i budynki użyteczności publicznej. Spacerując wśród uliczek Wschowy zobaczymy jak rozwijało się miasto na przestrzeni wieków.

Wzgórze zamkowe z dawnym zamkiem królewskim, Ratusz z Rynkiem, podcieniowymi kamienicami i potężną wieżą fary, na pewno przyciągną wzrok każdego przechodnia. Stare Miasto otoczone jest pozostałościami murów - tak, jak w Krakowie - w miejscu dawnej miejskiej fosy, powstały planty. Poza Starym Miastem powstał klasztor i cmentarz ewangelicki. W kolejnych wiekach zbudowano nową część miasta z szerokimi ulicami i kamienicami.

Ratusz Wschowski
Kościół Klasztorny
Fontanna miejska z XVIII wieku

Wschowa to obecnie 15-tysięczne miasto które może się poszczycić wieloma zabytkowymi budowlami. Nad Wschową góruje ratusz, o którym źródła wspominają już w 1435 r. Jego obecny, eklektyczny kształt to zasługa przebudowy z lat 1860 - 1870. W narożniku północno-wschodnim ratusza zachowała się na parterze sala nakryta kunsztownym sklepieniem sieciowym z pierwszej połowy XVI w. (sala gotycka). Warto również wspomnieć o herbie miasta, umieszczonym na froncie budynku. Przedstawia on scenę koronacji Najświętszej Marii Panny. 

Niezwykle pięknym zabytkiem Wschowy jest fontanna miejska z XVIII wieku, z rzeźbą przedstawiająca kobietę w zbroi. W prawej ręce trzyma ona proporzec, a lewą ma opartą o tarczę. Obecnie w fontannie znajduje się kopia rzeźby, a jej oryginał przechowywany jest w Muzeum Ziemi Wschowskiej. 

W zachodniej pierzei Rynku mieści się kilka zabytkowych kamieniczek z XVII w. W czasach saskich pełniły one funkcję rezydencji królewskiej. Obecnie w jednej z nich stworzono już wspomniane Muzeum Ziemi Wschowskiej. Muzeum gromadziło i gromadzi pamiątki związane z regionem w zakresie: archeologii, etnografii, historii i historii sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów królewskiego miasta Wschowy.

Mówiąc o Wschowie, nie można nie wspomnieć również o zamku oraz o murach obronnych. Zamek powstał na miejscu grodu. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1616 r. W pierwszej połowie XIX w. zamek pełnił funkcję więzienia, podobnie zresztą jak w okresie międzywojennym. Po 1945 r. budynki więzienia zaadaptowano na zakłady produkcyjne. Dziś budynki są własnością prywatną.

Mury obronne zaczęto budować już w czasach Kazimierza Wielkiego. Wschowskie obwarowania składały się z trzech części: murów, fosy i wałów ziemnych. Do miasta prowadziły dwie bramy: Polska i Głogowska oraz furty. W XIX wieku mury zostały częściowo rozebrane. Ich najstarsze zachowane fragmenty znajdują się przy dawnym Zamku Starościńskim. Ich zachowana wysokość waha się między 2 a 4 m.

Wschowa to także niesamowite zabytki sakralne, nie tylko kościół ewangelicki pw. Żłóbka Chrystusowego z początków XVII w. oraz kościół farny pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wspominany w źródłach już w 1326 r., ale także kolegium jezuickie oraz zespół klasztorny oo. Franciszkanów - wybudowany w latach 1638 – 1644.  Klasztor uznawany jest za perełkę wśród wschowskich zabytków. 

Obecny – późnorenesansowy kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP posiada wyposażenie późnobarokowe i rokokowe. Polichromie pochodzą z 1745 r. Sklepienie nawy zostało ozdobione freskami przez malarza głogowskiego Ernesta Engelfeldra. Przy kościele znajduje się Kaplica św. Krzyża. W ołtarzu głównym umieszczono tutaj krucyfiks z 1456 r., który podczas pożaru w 1558 r. został wrzucony do dołu i przysypany gruzami. Odnaleziono go dopiero po 80 latach, a zabytek nie uległ żadnym zniszczeniom.

Nie sposób wymienić wszystkich pomników historii, którymi szczyci się Wschowa, ale trzeba jeszcze na pewno wspomnieć o cmentarzu ewangelickim, czy o "Lwim mostku" z drugiej połowy XIX w. 

Wschowa to również doskonałe miejsce na rozpoczęcie odkrywania piękna województwa lubuskiego. Jego wizytówką są czyste jeziora, zielone lasy oraz piękne zamki i pałace. Dwie tego typu olśniewające budowle to: Pałac Czerwony Róg w Jędrzychowicach oraz Pałac Osowa Sień we wsi Osowa Sień. Warto zatem odwiedzić, a przede wszystkim zwiedzić to królewskie miasto. Wschowska starówka oraz inne części Wschowy to wspaniała atmosfera i ogromna dawka historii.

Zobacz również