Gmina Deszczno zajmuje południową cześć powiatu gorzowskiego. W skład gminy wchodzi 21 sołectw. Gmina ma charakter rolniczy z udziałem gospodarki leśnej oraz usług.
Atutem Gminy Deszczno są walory przyrodnicze. Położenie gminy zachęca do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, rekreacji i wypoczynku. Ścieżki rowerowe prowadzą nad jezioro Glinik, które znane jest wszystkim amatorom wędkowania z obfitości węgorza i sandacza. Duże powierzchnie lasów sosnowych, zasobne w grzyby i jagody stanowią fragment Borów Sulęcińsko - Skwierzyńskich.
Na terenie gminy znajduje się rezerwat ornitologiczno - florystyczny "Zakole Santockie", o łącznej powierzchni 340,91 ha. Został on utworzony w 1998 roku w celu zachowania pozostałości lasów łęgowych (42 ha). "Santockie Zakole" ma chronić miejsca lęgowe ptaków wodno – błotnych. Jest to teren zalewany przez wody Warty z licznymi starorzeczami oraz malowniczymi kępami lasów i zarośli. Z wysokich prawobrzeżnych pagórków roztacza się jedyny w swoim rodzaju widok na płaski teren tegoż zakola. Największy urok mają luźno rosnące dęby i pojedyncze gatunki innych drzew. Teren jest miejscem bytowania i rozrodu dzikich zwierząt. W szczególności ptaków lęgowych i przelotnych reprezentowanych przez 121 gatunków.
Na terenie rezerwatu wyróżnia się 219 pomników przyrody. Ich mianem określamy twory przyrody żywej lub nieożywionej o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, historycznej lub krajobrazowej, odznaczające się indywidualnymi cechami. Taki osobliwy drzewostan spotykany w zakolu Warty uznany został w 1991 roku za pomnik przyrody. Tworzą go okazałe dęby szypułkowe przekraczające 20 m wysokości i 300 – 475 średnicy obwodu.
W trakcie badań florystycznych na terenie rezerwatu zanotowano 314 gatunków roślin naczyniowych. Liczba ta stanowi 15,1% flory Polski.
Na liście florystycznej rezerwatu znajduje się cały szereg roślin rzadkich, w tym 3 ujęte na „Liście roślin wymierających i zagrożonych w Polsce”.
IMPREZY W GMINIE DESZCZNO:
- KAC, czyli Zlot Kierowców Aut Ciężarowych; impreza branżowa dla miłośników ciężarówek, która jest otwarta dla wszystkich, którzy szukają dobrej
i
niewymuszonej zabawy. Stałe punkty programu to korowód ciężarówek na trasie Deszczno-Gorzów Wlkp. - Deszczno, ekscytujące konkurencje zręcznościowe, koncert gwiazdy wieczoru, pokaz sztucznych ogni
i dyskoteka POD CHMURKĄ. A wszystko na stacji paliw BP w Deszcznie zawsze w ostatnią sobotę czerwca. W 2010 roku impreza odbywa się 26 czerwca, a muzyczne atrakcje to zespół Azja i K.A.S.A Bądź z nami na KAC-u!
- Święto Pieczonego Kurczaka, CZYLI Amatroskie Mistrzostwa Pogranicza w Grillowaniu Drobiu; impreza z zaledwie trzyletnią tradycją, która w 2008 roku wygrała plebiscyt Gazety Lubuskiej na najfajniejszą imprezę lubuskiego lata, a w 2009 zajęła w tym rankingu drugą lokatę. Mandaryna w 2007 roku, Stachursky
w 2008 i Maryla Rodowicz w 2009 roku spowodowali, że Deszczno każdorazowo odwiedziło ponad 30 tysięcy osób. Dla półtora tysięcznej miejscowości to ogromne zamierzenie organizacyjne. Oprócz muzycznej niespodzianki, zawodów w grillowaniu drobiu, wesołego miasteczka, pojazdów militarnych i największego ogródka piwnego pod Gorzowem Wielkopolskim
w programie zawsze znajdzie się wiele ciekawych atrakcji. Święto Pieczonego Kurczaka w Deszcznie odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia.
W 2010 roku święto odbędzie się 29 sierpnia a muzyczną niespodzianką są zespoły: Redlin, Afromental i GOLEC uORKIESTRA. Już dziś zarezerwuj termin!