Gmina Lubiszyn

Statut: gmina Lubiszyn
Powiat: gorzowski
Województwo: Lubuskie
-
-
-
promocja@lubiszyn.pl
Opis

 

"Gmina Lubiszyn żyje bogactwem swoich firm i obywateli. Dlatego troska o twórczą aktywność jednych i drugich jest obowiązkiem samorządowych władz gminy". Pod takim właśnie hasłem funkcjonuje gmina Lubiszyn, którą tworzy: Lubiszyn, Baczyna, Lubno, Ściechów, Tarnów, Brzeźno, Marwiece i Staw.

Liczba ludności kształtuje się na poziomie 6800 osób. Na terenie gminy znajduje się 21 miejscowości, które zgrupowane są w 15 sołectwach. Siedzibą gminy jest miejscowość Lubiszyn (800 mieszkańców).

Historia sięga XVIII wieku, kiedy powstały pierwsze osady na tym terenie. Aczkolwiek prace archeologiczne wskazują na 1000r.p.n.e.

44% ogólnej powierzchni gminy to lasy, które stanowią niewątpliwie najważniejszą atrakcję turystyczną. Świeże powietrze, spokój, owoce lasu.
Na terenie gminy znajduje sie interesujący 28-ohektarowy obszar chroniony- rezerwat "Bagno Chłopiny", w którym podziwiac można lęgowiska żurawi i żerowiska bocianów czarnych.

Parki w Marwicach i Wysokiej to miejsca, w których oglądać można okazy wspaniałych drzew rodzimych i zagranicznych.

Kolejnym pięknym zakatkiem w gminie Lubiszyn jest Lubno. XIX-owieczny park krajobrazowy z ruinami pałacu myśliwskiego. Rośnie tam równiez okazały dąb, którego wiek ocenia sie na 470 lat.

Baza noclegowa dla przyjezdnych zorganizowana została w Lubiszynie. Właściciele gospodarstw agroturystycznych przygotowali dla turystów rozrywki, majace uprzyjemnić im pobyt. Można skorzystać z przejażdżki bryczką, oglądnać kolekcją starych narzędzi lub udać się na wycieczkę.

Dla ducha służy tu spokój, cisza i przepiękne krajobrazy. Lecz dla utrzymania ciała w dobrej kondycji można również i tu znależć interesujące propozycje.
We wsi Lubiszyn znajduje się Okręgowa Strzelnica Myśliwska.

Miłośnicy kapieli wodnych i słonecznych powinni udać się nad jezioro Marwicko- czysta woda, zadbane plaże, pola biwakowe, pomost i stanica rowerowa to walory tego kąpieliska.
W Ściechowie wybudowano nowoczesną pełnowymiarową halę sportową. A i sportowców w Gminie Lubiszyn nie brakuje. Działa tu 5 klubów piłkarskich i sekcja tenisa stołowego.

Gmina wydaje również swoją własną gazetkę - "Wieści z Lubiszyna". Jest też organizatorem takich imprez gminnych, jak "Przegląd Piosenki Dziecięce Śpiewanie", czy "Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej w Ściechowie".

Przebiegaja tu dwa ważne ciągi komunikacji: droga krajowa łącząca Polskę Północną z Polską Południową na trasie Gorzów - Szczecin oraz droga wojewódzka Gorzów - Dębno.

Gmina Lubiszyn w ramach projektu "Pro Europa Viadrina" współpracuje od 1997 roku Z gminą Odervorland  z/s Briesen/ Mark.