Ściechów

Opis


ŚCIECHÓW
(Fahlenwerder)- wieś sołecka położona ok. 4 km na północny-wschód od Lubiszyna. Jedna z najdłuższych wsi w Polsce. Hala sportowa. PKS. Sklep.
Miejscowość została założona w 1747 r. w sąsiedztwie huty szkła z węglarnią (smolarnią). Kościół oddano do użytku w 1752 r., w latach 1976-1980 gruntowmie przebudowany. Wewnątrz modrzewiowy ołtarz główny w kształcie wzniesionych ku górze rąk.

Na wschód od Ściechowa leży otoczone lasami jezioro Marwicko (140 ha). Jezioro ma zaokrąglony kształt i płaskie brzegi o nieznacznych głębokościach. W sezonie czynne jest tu kąpielisko, leśne pole biwakowe oraz mała gastronomia.
Na północ od jeziora znajduje się obszar chroniony Torfowisko Chłopiny, w jego skład wchodzą dwa rezerwaty przyrody: Bagno Chłopiny (27,8 ha) i Bagno Chłopiny II (92,62 ha). Torfowisko obejmuje kompleks ekosystemów bagiennych porastających rozległą misę pojeziorną, wypełnioną osadami organicznymi. W centrum obiektu znajduje się torfowisko przejściowe z rzadką roślinnością glacjalną,  jak: turzyca bagienna oraz rosiczka długolistna i okrągłolistna. Otaczają je brzeziny, bory bagienne, lasy łęgowe i zarastające łąki. O unikalności flory ostoi świadczy również występowanie 10 gatunków storczykowatych, takich jak m.in. storczyk plamisty, storczyk krwisty, storczyk Fuchsa, listera jajowata, kruszczyk błotny, wątlik błotny.

Żródła: www.lubiszyn.pl, http://przyroda.polska.pl