Gorzów Wielkopolski

Statut: powiat grodzki
Powiat: Gorzów Wielkopolski
Województwo: Lubuskie
-
-
-
um@um.gorzow.pl
Opis

Gorzów Wielkopolski to nie tylko największe miasto województwa, ale też rzeczywiste centrum regionu. Prawdziwy węzeł, w którym splatają się wątki administracyjne, gospodarcze, kulturalne i społeczne. Ich wzajemne oddziaływanie wzmacnia pozycję Gorzowa w Polsce i na świecie. To nie przesada. Od lat dumą Gorzowian jest ich otwartość i doskonałe kontakty z zagranicznymi partnerami. Nie mogłoby zresztą być inaczej w mieście pogranicza, w którym od wieków kwitł ponadgraniczny handel i ożywione kontakty społeczne. Już przy pierwszym kontakcie z Gorzowem można zauważyć jego nadzwyczaj korzystną lokalizację Nadwarciańskie miasto leży na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków drogowych, wiodących ze Skandynawii na Bałkany oraz z Niemiec do krajów nadbałtyckich. W promieniu około 100 kilometrów znajdują się takie metropolie, jak Berlin, Poznań i Szczecin. W regionie gorzowskim znajdują się największe przejścia graniczne na zachodzie Polski: Słubice, Świecko, Kunowice i Kostrzyn n/Odrą. Rocznie przekracza je blisko 50 milionów podróżnych. Gorzów Wielkopolski rozciąga się na powierzchni 86 km2 i liczy ok. 126 tys. Mieszkańców. Po reformie administracyjnej kraju w 1999 r. Miasto stało się siedzibą wojewody i jedną z dwóch stolic województwa lubuskiego. Chętni do odwiedzenia miasta mogą korzystać z doskonałych połączeń drogowych, kolejowych i wodnych, a w nieodległej przyszłości – także lotniczych.

ZOBACZ WYKAZ OBIEKTÓW NOCLEGOWYCH W MIEŚCIE TUTAJ

HISTORIA

Gorzów Wlkp., choć jest miastem zaledwie średniej wielkości, ma swój klimat i swoją historię. Tworzyło je wiele pokoleń ludzi, którym naprawdę zależało na miejscu, w którym żyją więcej »

ZABYTKI

Katedra - Obiekt jest cennym zabytkiem architektury wczesnogotyckiej wybudowany w końcu XIII w. Posiada fragmenty romańskie i jest przykładem łączenia funkcji sakralnej i obronnej więcej »

WARTO ZOBACZYĆ

Bulwar Nadwarciański - Przebudowa bulwaru nad Wartą trwała od wiosny 2006 roku. Oficjalne otwarcie odbyło się 9 września 2007r. więcej »

TURYSTYKA, AKTYWNY WYPOCZYNEK, SPORT

Dużym atutem Gorzowa Wlkp.  jest szeroki zakres oferty kierowanej do miłośników przyrody, sportu, turystyki i aktywnego wypoczynku więcej »

SZLAKI TURYSTYCZNE

Trasa Spacerowa - Zielone serce miasta
Spacer obejmuje głównie wędrówkę po gorzowskich parkach i terenach zielonych, umożliwiając poznanie walorów wypoczynkowych i rekreacyjnych miasta więcej »

TRASY ROWEROWE

Pierwsza trasa to szlak zielony wiodący głównie przez kompleks Puszczy Barlinecko-Gorzowskiej w dużej części terenami Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego więcej »

TURYSTYKA WODNA I PIESZA

Poponujemy niezapomniany spływ Notecią przez ujście Drawy (Bielice) – Drezdenko – Gościniec Lipki Małe – Santok – Gorzów więcej »

KULTURA

W mieście jest wiele miejsc, w których można się spotkać, posłuchać muzyki, wymienić poglądy lub po prostu podziwiać dzieła uznanych artystów. Od ponad dwudziestu lat działa Biuro Wystaw Artystycznych więcej »

ROZWÓJ

Gorzów, co zresztą widać, jest miastem rozwojowym o doskonałych perspektywach i wielu możliwościach więcej »

INFORMATOR

Tu znajdziesz informacje na temat obiektów sportowo-rekreacyjnych, kąpielisk w okolicach Gorzowa, obiektach kulturalnych więcej »