Zielona Góra

Statut: grodzki
Powiat: Zielona Góra
Województwo: Lubuskie
ul. Podgórna 22, 65-424 Zielona Góra
68 45 64 100
68 45 64 155
UrzadMiasta@um.zielona-gora.pl
OPIS

Zielona Góra miasto i gmina w zachodniej Polsce, siedziba sejmiku i marszałka województwa lubuskiego, starosty powiatu zielonogórskiego oraz władz gminy wiejskiej Zielona Góra. Razem z Sulechowem i Nową Solą tworzą tzw. Lubuskie Trójmiasto.

Miasto zamieszkuje trochę ponad 140 tys. osób (dane z roku 2020).

Nazwa Zielonej Góry pochodzi od wzgórza porośniętego niegdyś bujną roślinnością, u podnóży którego powstała osada rolnicza. Obecnie na owym wzgórzu znajduje się Park Winny z symboliczną już uprawą winorośli oraz budynek Palmiarni. Także teraz nazwa miasta doskonale oddaje charakter Zielonej Góry. Prawie wszystkie zewnętrzne osiedla otoczone są terenami leśnymi o pagórkowatym ukształtowaniu. W obrębie samego miasta również znajduje się wiele zieleni - ponad 260 gatunków drzew i krzewów, w tym 81 pomników przyrody. Imponujące wrażenie robi m.in. 800-letni cis na ul. Kopernika. Ogółem w mieście jest 5 parków i 3 zieleńce. Najpospolitszym gatunkiem w lasach otaczających Zieloną Górę jest sosna zwyczajna. Mniej znaną ciekawostką jest fakt, że badania grupy naukowców pod koniec XX wieku wykazały, iż Zielona Góra jest miastem srok. Liczba 715 par wylęgowych (31 par/km2) oznacza najprawdopodobniej największą na świecie liczebność populacji srok w mieście, a badane były także takie ośrodki jak Sheffield, Manchester, Dublin i Berlin. Populacja zielonogórska srok jest stara, bo obserwowana już od 1920 roku.

Historia winiarstwa

Pierwsze informacje uprawie winogron w Zielonej Górze pochodzą jeszcze z 1314r., natomiast produkcję na skalę przemysłową rozpoczęto w latach 20-tych XIX wieku. Początkowo zielonogórskie wina nie cieszyły się zbyt wielkim popytem. Ale po przyjęciu francuskich nazw szampanów sytuacja wyraźnie się poprawiła. Zastosowanie szlachetniejszych odmian winorośli oraz udoskonalenie procesu produkcyjnego zaowocowało nagrodami na targach w miastach Europy Zachodniej już w drugiej połowie XIX wieku. W latach 30-tych kolejnego stulecia produkcja win osiągnęła liczbę około 800 000 butelek rocznie. Po upadku Lubuskiej Wytwórni Win w 1999 roku o historii miasta w głównej mierze przypomina jeszcze Winne Wzgórze, na szczycie którego wznosi się Palmiarnia. Park Winny obok funkcji wypoczynkowej, pełni rolę reprezentacyjną ze względu na swoją lokalizację i charakter - panorama widokowa na stare miasto oraz symboliczna plantacja winorośli. Od paru lat jednak trwają starania mające na celu przywrócenie do życia starej tradycji winiarskiej Zielonej Góry - winnego grodu.

Kultura i nauka

W mieście Zielona Góra znajduje się wiele jednostek kulturanych i naukowych. Główną jednostką naukową jest Uniwersytet Zielonogórski natomiast filarem kultury jest z pewnością Filharmonia Zielonogórska.

Kultura

Filharmonia Zielonogórska
Siedziba "Gazety Lubuskiej"


 

Filharmonia Zielonogórska
Teatr Lubuski
Zielonogórski Ośrodek Kultury
Kina: 3
Muzea: 5
Galerie: 7 (BWA - wsród najlepszych w Polsce)
Biblioteki: 16


Dla fascynatów historii

W mieście działa także wiele niezależnych jednostek z zainteresowaniami historycznymi. Z pewnościa należy wspomnieć o Bractwie Rycerskim Zielonej Góry. Warto także zwrócić uwagę na grupę Slievemore, która wspaniale zaprezentowała się na Irlandzkiej Biesiadzie Rycerskiej gdzie przy klimacie tworzonym przez pochodnie, ognisko i ciepłą noc dali wpaniały popis tańca irlandzikiego. Więcej na temat wspomnianych grup znajdziesz tutaj.

 


 

Kabarety

Można śmiało powiedzieć: Zielona Góra stolicą polskiego kabaretu. To z tego miasta wywodzi się wiele znanych na cały kraj artystów we wspomnianej dziedzinie.  Najbardziej znany, niestety rozwiązany, kabaret "Potem" znalazł po sobie wielu naśladowców w postaci kabaretów Ciach, Jurki, Słuchajcie, Szum, Halama i wiele innych (www.ciach.pl, www.halama.pl, www.jurki.com.pl, www.madeinchina.art.pl, www.sluchajcie.pl, www.szum.com.pl).



Nauka

Uniwesytet Zielonogróski - Wydział Matematyczny

 

UZ - odrobina abstrakcji

Wyższe uczelnie:

Uniwersytet Zielonogórski,

Zachodnia Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych,

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu - filia

Instytut Filozoficzno-Teologiczny 
(Uniwersytet Szczeciński)

Szkoły podstawowe: 15
Gimnazja: 12
Szkoły ponadgimnazjalne: 16

Lubuska szkoła filmu i telewizji

Lubuska szkoła fotografii

Zielonogórska szkoła aktorska


 


BRACTWO RYCERSKIE ZIELONEJ GÓRY
"Bractwo Rycerskie Zielonej Góry - powstało przed 5 laty z inicjatywy Andrzeja Świderskiego. Od tamtej pory działamy jako koło naukowe przy Uniwersytecie Zielonogórskim i skupiamy w swych szeregach głównie jego studentów i pracowników.Szanując tradycje naszych przodków, chcielibyśmy aby Ziemia Lubuska nie zapomniała strojów, tańca i szczęku średniowiecznego oręża, dlatego bractwo powstało aby jak najwierniej odtwarzać realia XV-wiecznej Polski. Zdaża sie jednak także iż wdziewamy siedemnastowieczne szaty by Polskę sarmacką ukazać. Od wielu lat bierzemy udział w różnych Turniejach Rycerskich i rekonstrukcjach bitew (w tym pod Grunwaldem). Organizujemy tez wiele pokazów, z których największym był bal charytatywny na rzecz zielonogórskiego hospicjum. Obecnie bractwo liczy sobie okolo 40 czlonków, którzy dzielnie studjują tradycje naszych przodków i pogłębiają wiedzę o ówczesniej kulturze materialnej oraz duchowej."
Więcej informacji tutaj.

 


SL IEVEMORE 
Grupę "Slievemore" tworzy obecnie kilka zafascynowanych tańcem irlandzkim osób, które mają już za sobą pierwsze wspólne występy. Póki co spotykają się w gościnnym Domu Kultury "Kolejarz" w Zielonej Górze i pilnie trenują do kolejnych pokazów. Slievemore to nazwa góry położonej w północnej części Wyspy Achill w Irlandii. Rozległy masyw o wysokości 672 m n.p.m. kryje po południowej stronie swoich zboczy pozostałości prehistorycznych i celtyckich czasów: dolmeny, oghamy i jeden z kamiennych kręgów. Po stronie północnej, gdzie podnóże góry łagodnie schodzi do oceanu można zapuścić się łódką daleko w głąb masywu, płynąc tunelami Foczych Jaskiń. Nowszą, a tragiczną historię okolicy znaczy tu rząd kamiennych chat, które mieszkańcy opuścili w czasie Wielkiego Głodu. joanna cz. Założycielka i prowadząca Zespół Tańca Irlandzkiego "An Chóisir" (2000-2004) oraz grupę taneczną "Fianna" (2003-2004) z Poznania. Trzyletnie doświadczenie jako instruktor tańca i choreograf (całoroczne zajęcia w ośrodkach kultury oraz liceach w Swarzędzu i Poznaniu, warsztaty dla grup tanecznych z Torunia i Świebodzina, medalowe miejsca uczennic na Warsaw Feis 2004). Współreżyser, choreograf i scenarzysta widowiska taneczno-muzycznego "The Story of Irish Dance and Music".

Zabytki

Rynek z Ratuszem w drugim planie  

Ratusz  miejski  z XV w. - był początkowo drewniany, ale po pożarze odbudowano go w 1590 r. Kolejne zmiany architektoniczne nastąpiły w XVII, XVIII i XIX wieku. Wieża ratusza ma 54 metry wysokości i nakryta jest barokowym hełmem. W piwnicy znajduje się znana kawiarnia Bachus. Istnieją plany przywrócenia tam winiarni, która istniała tam już w XVII wieku. Ratusz mieści m.in. Urząd Stanu Cywilnego, Salę Obrad Rady Miasta, Izbę Pionierów Zielonej Góry. Z ratusza tuż przed godziną 12.00 grany jest na cztery strony świata hejnał miasta skomponowany przez Romana Mazurkiewicza.  więcej » 

 

Kościół  Rzymskokatolicki p.w. Najświętszego Zbawiciela - dawny kościół ewangelicki. Wybudowano go w latach 1915 -–1917 z inicjatywy oraz przy wsparciu rodziny Beuctelt (dawnych właścicieli zakładów budowy konstrukcji stalowych i wagonów). Kościół jest nazywany przez zielonogórzan Filharmonią Bis z uwagi na znakomitą akustykę. Odbywają się tutaj regularnie koncerty muzyki sakralnej.

Wnętrze Konkatedry p.w. św. Jadwigi   

Konkatedra  p.w. św. Jadwigi  - najstarszy zabytek sakralny miasta. Zbudowano ją w latach 1272 – 1294, a następnie przebudowywano w różnych stylach. Jako że kościół nie jest otynkowany doskonale widać miejsca po dawnych wysokich oknach, miejsca po ubytkach murów spowodowanych zawaleniem części kościoła w 1776 r. Na Placu Kościelnym - Katedralnym znajduje się m.in. figura Św. Jana Nepomucena oraz grób prałata Nowickiego związanego z kościołem od lat powojennych. W obecnym domu parafialnym mieściła się Szkoła Katolicka istniejąca już w XIV wieku.

 

Wieża Głodowa  

Wieża Głodowa  - znajduje się przy ulicy Krawieckiej. Jak pokazują jednak liczne badania historyczne - właściwie powinno się ją nazywać Łaziebną. Towarzyszyła jednej z bram wjazdowych do miasta. Jest jedną z ważniejszych wizytówek miasta.

więcej »

 

 

Stary Rynek  

Stary Rynek  - ma kształt prostokąta i ukształtował się już w XIV wieku. W latach 50. XX wieku po Starym Rynku jeździły pojazdy. Ograniczono jednak a potem wyeliminowano wszelki ruch mechaniczny w latach 60. Przekształcając Rynek w strefę pieszą. Godne uwagi są piękne kamienice, które odzyskują swój urok dzięki miejskiemu programowi rewitalizacji starówki. Na rynku mają swoją siedzibę liczne towarzystwa, salony odzieżowe, Delikatesy, a także zakład fryzjerski. Miejsce to upodobały sobie kwiaciarki zielonogórskie. Latem okoliczne restauracje wystawiają tam swoje ogródki piwne.

więcej »

 

Foto: Jaromir Gąsiorek

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - był to aż do 1945 kościół ewangelicki. Powstał w 1748 r. na planie krzyża greckiego jako budowla o konstrukcji szachulcowej. We wnętrzu kościół ma trzy balkonowe kondygnacje wsparte na słupach. Z wieży skierowanej ku ratuszowi dobiegają hymny maryjne. W kościele godne zobaczenia są m.in. ołtarz barokowy a także ambona. Za kościołem rozpościera się Plac Powstańców Wielkopolskich, fragment dawnych kamiennych murów obronnych - (dawniej w tym miejscu palono rzekome czarownice) a także kompleks Filharmonii Zielonogórskiej.

Kompleks Filharmonii Zielonogórskiej  - stara sala koncertowa mieści się w dawnym domu wspólnoty ewangelickiej (później własność parafii katolickiej) i została przekazana orkiestrze w 1960. Nowe skrzydło filharmonii oddano w latach 90. XX wieku zaś pierwszy koncert inauguracyjny w nowej sali odbył się w 2001 r. Po wojnie na Placu Wielkopolskim mie ścił się dworzec autobusowy. więcej »

kościół ewangelicko – augsburski  

Kościół ewangelicko  – augsburski - stoi obok placu bohaterów z początków XX w. Odbywają się w nim koncerty muzyki dawnej. więcej »

Kościół Polskokatolicki  z 1866 r. - dawna kaplica staroluterańska i wieloletnia siedziba dawnego Heimatmuseum.

 

foto: Jaromir Gąsiorek