Miasto Gubin

Statut: gmina Gubin
Powiat: krośnieński
Województwo: Lubuskie
-
-
-
promocja@gubin.pl%20
Opis

Gubin jest niespełna dziewiętnastotysięcznym miastem granicznym położonym na zachodniej granicy Polski i jest jednym z najbardziej prężnych ośrodków miejskich w Województwie Lubuskim. Jego geopolityczna lokalizacja sprawia, iż miasto z dnia na dzień staje się coraz bardziej atrakcyjne zarówno gospodarczo jak i turystycznie.

W Gubinie istnieją dwa przejścia graniczne: piesze z odprawą dla samochodów osobowych oraz kolejowe, przez które przebiega międzynarodowa linie Zielona Góra-Cottbus. W odległości 3 km od miasta, w Gubinku od 2000 roku funkcjonuje nowoczesne przejście graniczne z odprawą dla samochodów osobowych i ciężarowych. W ciągu ostatnich 3 lat granicę przekroczyło łącznie około 28 mln osób oraz ponad 250 tys. samochodów osobowych i ciężarowych.

Odległości drogowe od wybranych miast:

  • Berlin-120 km
  • Zielona Góra – 60 km
  • Poznań – 180 km
  • Wrocław – 200 km

Usytuowanie Gubina przy ujściu rzeki Lubszy do Nysy Łużyckiej oraz osłonięcie miasta od wschodu Wzgórzami Gubińskimi sprawia, iż utrzymuje się tutaj specyficzny, łagodny mikroklimat sprzyjający występowaniu wielu egzotycznych odmian drzew i krzewów, takich jak magnolie, miłorzęby japońskie, buk dębnolistny i cisy.

Historia i zabytki
Gubin należy do najstarszych miast łużyckich, którego dzieje zasługują z wielu względów na uwagę. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z początku XIII wieku, kiedy to w jednym z dokumentów wystawionych przez Henryka Brodatego odnajdujemy zapisy zezwalające na bezcłowe dostawy soli z Gubina.
   więcej...

Gospodarka
Geopolityczne położenie Gubina, w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec, otwiera przed nim nowe perspektywy i możliwości rozwoju gospodarczego. Już dziś Gubin, zarówno dla krajowych i krajowych inwestorów, staje się coraz bardziej atrakcyjny gospodarczo, jak również turystycznie. 
   więcej...

Kultura i sport
Gubin z roku na rok jest jednym z ważniejszym ośrodków kulturalnych i sportowych w Województwie Lubuskim. W roku 2000 zorganizowano tu I Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek w Siatkówce Plażowej, zaś w roku 2001 Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Rock & Roll’a Akrobatycznego.
   więcej...