Gmina Krosno Odrzańskie

Statut: gmina Krosno Odrzańskie
Powiat: krośnieński
Województwo: Lubuskie
-
-
-
sekretariat@krosnoodrzanskie.pl
Opis

Gmina Krosno Odrzańskie zajmuje obszar 21.152 ha, który podzielony jest na 19 sołectw. Mieszka w niej ponad 19 tys. osób, z czego blisko 13 tys. mieszkańców liczy Krosno Odrzańskie.
Teren Gminy Krosno Odrzańskie obejmuje oprócz terenu miasta także 21 wsi, z których każda ma swój wyjątkowy klimat i ciekawe miejsca, które zachęcają do odwiedzin i poznania również okolic Krosna Odrzańskiego.

W lewobrzeżnej części gminy leżą: Chojna – najdalej wysunięta miejscowość, malowniczo położona wśród lasów, Wężyska – największa wieś w tej części gminy, Czarnowo, Retno, Sarbia, Strumienno, Stary Raduszec (elektrownia wodna na Bobrze wybudowana w 1935 r.), Nowy Raduszec, Brzózka i Sarnie Łęgi. W Czarnowie i Wężyskach można obejrzeć ciekawe obiekty architektury sakralnej.
Prawobrzeżna część gminy to miejscowości: Chyże – położone wzdłuż brzegu Odry, terytorialnie połączone z Krosnem Odrzańskim, Gostchorze – miejsce, gdzie zlokalizowane były I grodziska w X wieku, Radnica, Kamień z atrakcyjną dla turystów farmą strusi, Morsko z galerią rzeźbiarską. Miejscowości typowo wypoczynkowe nad jeziorami to: Łochowice, Osiecznica i Szklarka Radnicka. W Osiecznicy na uwagę zasługuje zespół pałacowo-parkowy. Położone wśród lasów i stawów hodowlanych Bielów i Czetowice, w oddaleniu od miasta, są oazą spokoju i wreszcie kolejne miejscowości połączone z Krosnem położone na wzgórzu nad Odrą - Marcinowice.

Gmina Krosno Odrzańskie prowadzi ożywione kontakty z gminami z krajów Unii Europejskiej. W 2000 r. władze Krosna Odrzańskiego podpisały pierwszą umowę o współpracy. Naszym partnerem była Gmina Eemsmond w Holandii. W 2001 r. podpisano umowę z niemieckim miastem Schwarzheide. Od kilku lat są rozwijane stosunki partnerskie z tym miastem. Współpraca ta owocuje popieraniem lokalnych projektów w ubieganiu się o środki unijne, a krośnieńska młodzież dzięki temu uczestniczy w międzynarodowych turniejach sportowych oraz w szkolnych programach wymiany. W 2005 roku podpisano umowy partnerskie z niemieckim miastem Bremervőrde z Dolnej Saksonii oraz z miastem Karcag, położonym w regionie jeziora Cisa na Węgrzech. 
 

Zabytki
Bogata na przestrzeni wieków historia, nie okazała się łaskawa dla Krosna Odrzańskiego. Burzliwe dzieje miasta, groźne powodzie i pożary niszczyły jego zabudowę i pozbawiły wielu pamiątek przeszłości ....więcej»»

Turystyka
Ciekawa rzeźba terenu, występowanie licznych akwenów, duże zalesienie (47% pow.), dogodny układ połączeń drogowych sprawiają, że Gmina Krosno Odrzańskie jest miejscem atrakcyjnym turystycznie....więcej»»

Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne wyznaczone na terenie Gminy Krosno Odrzańskie przystosowane zostały zarówno dla turystów lubiących piesze wędrówki, spokojne przejażdżki ....więcej»»

 ZOBACZ KALENDARZ IMPREZ NA 2014 ROK tutaj