Kożuchów

Opis

Kożuchów leży w południowej części województwa lubuskiego i należy do najstarszych miast Środkowego Nadodrza. Prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu istniał tu gród, który wchodził w skład państwa plemiennego Dziadoszan. Kożuchów był najprawdopodobniej jednym z dwudziestu grodów dziadoszańskich, wymienionych przez tzw. Geografa Bawarskiego.

Mury miejskie

Miasto znajduje się w powiecie nowosolskim, i jest w nim drugim co do wielkości miastem. Obecnie liczy prawie 10 tys. mieszkańców, (cała gmina 16,5 tys.) Administracyjnie gminę Kożuchów tworzy miasto i 22 wsie o łącznej powierzchni 179 tys. mkw. Dominujące funkcje miasta i gminy to: przemysł i rolnictwo, uzupełniające - usługi, handel i turystyka. Gmina posiada wiele atutów cennych dla rozwoju turystyki: środowisko naturalne, kulturowe, cenne zabytki, bliskość granicy państwa, położenie przy ważnych szlakach komunikacyjnych. Kożuchów ze średniowiecznym układem przestrzennym starego miasta, wspaniale zachowanymi murami obronnymi, zamkiem oraz szeregiem innych zabytków, stanowi ważny ośrodek krajoznawczy i turystyczny o znaczeniu regionalnym. Turyści chcący zwiedzać miasto, wiele ciekawych obiektów mogą zobaczyć także na terenie gminy, m.in. dwory, pałace, zabytkowe kościoły.

Historia miasta Kożuchów

Kożuchów należy do jednych z najstarszych miast Środkowego Nadodrza. Prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu istniał tu gród, który wchodził w skład państwa plemiennego Dziadoszan więcej »

Zabytki

Turyści wybierający się do Kożuchowa powinni zobaczyć Ratusz w Kożuchowie, Zamek, Kościół Parafialny pw. NMP więcej »

Kożuchowski Ośrodek Kultury
i Sportu „Zamek”

Organizuje wiele konkursów, imprez plenerowych, uroczystości okazjonalnych, koncertów, zawodów sportowych więcej »

Trasy turystyczne w gminie Kożuchów

Mapa atrakcji turystycznych gminy. Trasy rowerowe więcej »