Szyba

Opis

Wieś Szyba leży w gminie Nowe Miasteczko, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, 18 km od Nowej Soli. Jest malowniczo położona wśród Wzgórz Dalkowskich, które są przedłużeniem pasma wzniesień Wału Trzebnickiego. Przez zachodnią część wsi przepływa rzeka Biała Woda. Wokół wsi roztaczają się pola uprawne, sady oraz lasy iglaste i mieszane należące do wsi.

Pierwsze wzmianki o wsi Szyba datuje się na rok 1220, a dotyczyły one nadania parafii w Solnikach dziesięciny przypadającej na Szybę. Następne informacje znane są z 1676 roku - majątek ten zakupuje Johann von Roeber. Szyba wielokrotnie jeszcze zmieniała właściciela, aż w roku 1795 przeszła na własność Marii Sophii von Braun z domu Lehwald. W ciągu dwóch lat zostaje zbudowany w niej dwór o charakterze rezydencjonalnym. W portalu wejściowym (ozdobne wejście do budynku bogato zdobione rzeźbami), który zachował się do dziś widnieje rok ukończenia budowy: MDCCXCVII (1797). Dwór zbudowany jest na planie prostokąta z wysokim parterem, dachem mansardowym.

Od roku 1910 właścicielami dworu byli Siecierscy, najpierw Paul, a potem Angelike - wdowa po Paulu. Po II wojnie światowej dwór przeszedł na własność państwa polskiego. Mieścił się w nim Urząd Gromadzkiej Rady Narodowej, potem były mieszkania, a gdy zaczęły walić się stropy został opuszczony. W roku 1987 dwór zmienia właściciela, którym staje się rodzina Jachimowiczów z Nowej Soli. Odkupiony dwór jest w stanie ruiny: zawalone stropy na parterze, naruszone stropy na poddaszu, brak stolarki okiennej, brak podłóg, pieców. Zachowały się jedynie zabiegowe, dębowe schody na górę, ceglane schody do piwnic, podłoga w sali muzealnej i portal wejściowy z uszkodzonymi drzwiami. 

W czasie gruntownego remontu odkryto otwory okienne niesymetryczne do istniejących i niezwiązane z istniejącymi poziomami, otwory drzwiowe, w piwnicy filar konstrukcyjnie niezwiązany z obecnym kształtem piwnicy, na szczytach okrągłe okna zamurowane od zewnątrz. Na podwórku jednego z okolicznych gospodarstw odnaleziono oryginalną kutą balustradę pochodzącą z XIX wieku. Została ona zamontowana przy wachlarzowych schodach wiodących do dworu.

Źródło www.jachimowicz2006.republika.pl