Gmina Ośno Lubuskie

Statut:
Powiat: powiat Słubicki
Województwo: gmina Ośno Lubuskie
-
-
-
urzad@osno.pl
Opis

Gmina Ośno Lubuskie zajmuje obszar o powierzchni 198 km2 i zamieszkuje ją ok. 6500 mieszkańców.

W skład gminy wchodzi miasto Ośno Lubuskie oraz 11 wsi: Grabno, Gronów, Lipienica, Lubień, Podośno, Połęcko, Radachów, Świniary, Smogóry, Sienno, Trześniów, Kochań i Rosławice.

Gmina Ośno Lubuskie położona jest wśród wzgórz morenowych Wysoczyzny Lubuskiej nad rzeką Łęczą. Posiada dość urozmaicona rzeźbę terenu. Okolice Ośna są typowym przykładem krajobrazu ukształtowanego w wyniku działania lodowca. W pobliżu miasteczka znajduje się 11 jezior (rynnowych i wytopiskowych), a także malownicze wzgórki i wąwozy. Kolejna cecha charakterystyczna otoczenia Ośna to duża powierzchnia lasów (prawie 50% powierzchni gminy). Dzięki temu panują tu doskonałe warunki do wypoczynku. Czyste jeziora, urozmaicona rzeźba terenu i piękne lasy zachęcają do kąpieli, wędrówek pieszych i rowerowych, grzybobrania i wędkarstwa.

Zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Uroczysko Ośniańskich Jezior” – uznany w wyniku podjęcia uchwały NR XXV/177/2002 Rady Miejskiej w Ośnie Lubuskim w dniu 9 kwietnia 2002 r. Teren o pow. 2305 ha, położone w zachodniej części gminy obejmuje rynnę 9 jezior wraz z malowniczym krajobrazem polno- leśnym. Jest to obszar o wybitnych i w dużym stopniu unikalnych wartościach krajobrazowych, posiadający bogatą szatę roślinną i dostarczający wielu wrażeń estetycznych. Podstawową cechą krajobrazu jest bogata i urozmaicona rzeźba terenu. Główną osią uroczyska jest ciąg dziewięciu jezior rynnowych. Trudno słowami opisać uroki zakątków nad ośniańskimi jeziorami. Bezpośredni kontakt z tymi miejscami sprawia , że chce się tu wracać jeszcze raz i jeszcze …. Bez mała wszystkie jeziora Uroczyska Ośniańskich Jezior dość łatwo znaleźć, leżą bowiem w niewielkich odległościach od szlaków komunikacyjnych. W Urzędzie Miasta i Gminy można otrzymać mapkę turystyczną, z którą bez problemu każdy turysta dotrze w upatrzone przez siebie miejsce.

Gmina jest laureatem wielu konkursów:
Wielki Ranking Miast - 2003
Złota Setka Samorządów - 2005
Przejrzysta Polska 2006
Olimp Lubuski
Gmina Fair Play 2006
Ranking pisma samorzadowego "Wspólnota"
Gmina Przyjazna Środowisku 2006
Wyróżnienie Gmina Przyjazna Środowisku
Teraz Polska