Gmina Rzepin

Statut:
Powiat: powiat słubicki
Województwo: gmina Rzepin
-
-
-
umg@rzepin.pl
Opis

Gmina Rzepina położona jest w zachodniej części województwa lubuskiego.
W skład Gminy Rzepin wchodzi 10 sołectw:

·Gajec,

·Kowalów,

·Drzeńsko,

·Lubiechnia Mała,

·Lubiechnia Wielka,

·Radów,

·Serbów,

·Straków,

·Starościn,

·Sułów

Rzepin  miasto położone w pasie granicznym województwa lubuskiego otoczony Puszczą Rzepińską to zielona stolica województwa.  Ciekawe otoczenie miasta 
i gminy przez puszczę z jednej strony, Równinę Torzymską jak również Pojezierze Łagowskie  to niewątpliwy atut. Akweny w okolicach Rzepina kuszą amatorów wędkowania, rowerowych wycieczek. Lasy przyciągają grzybiarzy i myśliwych. Miłośnicy historii zwracają uwagę na interesujące zabytki w samym Rzepinie i w pobliskich wsiach.

Ogólna powierzchnia gminy wynosi 191km2 z czego 95km2 stanowią lasy,
a 75km2 użytki rolne. Siedzibą gminy jest miasto Rzepin położone nad rzeką Ilanką liczące 6788 osób, gmina – 3249 osób (dane z 2006r.).

Przygraniczne położenie w województwie lubuskim , rozwinięty handel i usługi, przedsiębiorczy mieszkańcy, to tylko niektóre atuty miasta. Czynnikiem napędzającym gospodarkę gminy jest dobrze rozwinięta sieć dróg. Krzyżowanie się dróg wschód –zachód (Poznań –Berlin), i północ-południe (Szczecin-Wrocław),  jak również planowany przebieg autostrady A2 (do Rzepina będzie niepłatny odcinek autostrady A2)  stanowią o strategicznym i optymalnym położeniu Rzepina. Dla gospodarki duże znaczenie ma również bardzo dobrze rozwinięta sieć kolejową z terminalem przeładunkowym. Jednak to nie wszystkie walory Rzepina do najważniejszych należy bowiem piękno tej ziemi, jej nieskażone przemysłem środowisko i nade wszystko piękne krajobrazy. W mieście jest sporo obszarów uporządkowanej zieleni, dwa laski które upiększają okolicę i zachęcają do odwiedzania. Z centrum Rzepina można zorganizować  wyprawy do ciekawych miejsc w okolicy, atrakcyjnych dla miłośników wędkarstwa, myślistwa, sportów rowerowych, pieszych. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie:

·Szlak Świętego Jakuba – jest próbą rekonstrukcji drogi pielgrzymki, jaką pokonywali wierni w średniowieczu do grobu Św. Jakuba  Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela. W lubuskim droga ta biegnie od Słubic, przez Rzepin, Ośno Lubuskie, Sulęcin, Lubniewice, Bledzew, Międzyrzecz, Międzychód, Szamotuły i Murowaną Goślinę. A łączyć się będzie ze szlakiem wielkopolskim  Gniezno-Głogów-Zgorzelec.

·Szlak Romański – W całej Polsce przetrwało około 200 romańskich kościołów
i klasztorów, które rozrzucone są po kilkunastu polskich diecezjach. Szlak Romański ma na celu połączenie najstarszych polskich budowli sakralnych, związanych z początkami Państwa polskiego i chrystianizacją kraju w czasach piastowskich w kilka tras pielgrzymkowych i turystycznych tworzących polsko-niemiecki szlak. W naszej gminie do szlaku należą kamienne  kościoły w Rzepinie, Kowalowie, Drzeńsku, i Radowie.

·Ścieżka Edukacyjno-Przyrodnicza Bobrowym Szlakiem na Nowym Młynie: ma za zadanie przybliżyć i zaprezentować tematykę spraw związanych
z prowadzeniem gospodarki leśnej, ochrony przyrody i środowiska. Na zagospodarowanym obszarze możemy oglądać prawie wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla Puszczy Rzepińskiej. Przepływa tu czysta, malownicza rzeka Ilanka od niedawna zasiedlona przez bobra europejskiego, na terenie tym mamy również okazałe drzewa pomnikowe. Ścieżka jest oznakowana i stanowi miejsce wypraw zarówno pieszych jak i rowerowych.

·Ścieżki Rowerowe: na terenie miasta i gminy mamy wytyczone ścieżki rowerowe, np. wzdłuż malowniczego koryta rzeki Ilanki, Szlakiem jezior Rzepska
i Lubieńskiego, czy też na  Łysą Górę.

·„DNI RZEPINA” - impreza cykliczna odbywająca się co roku w miesiącu lipcu,
z udziałem czołowych gwiazd polskiej estrady.

Miasto otoczone jest Puszczą Rzepińską bogatą w bory iglaste i liściaste. Do których przyjeżdżają grzybiarze z całej Polski. Okolice słyną jako niezwykle atrakcyjne tereny łowieckie na których odbywają się międzynarodowe polowania. W gminie znajduje się też kilka jezior zachwycających dziewiczą przyrodą i czystą wodą. Położone wśród jezior akweny to raj dla wędkarzy. W mieście działo koło Polskiego Związku Wędkarskiego organizujące regularnie zawody wędkarskie. Na terenie Puszczy Rzepińskiej występują rzadkie gatunki zwierząt takie jak: daniele, wilki, orzeł bielik, bocian czarny i żółw błotny. 

Warto zobaczyć m. in.: 

·Kościół parafilny z XIII-XIV wieku znajdujący się w centrum Rzepina,

·Dworek myśliwski z XVIII w. Obecnie siedziba MOW-u,

·Młyn napędzany turbiną wodną z początków XIXw. (obecnie o napędzie elektrycznym) znajdujący się przy ulicy Poznańskiej,

·Ratusz z 1883r. zniszczony w wyniku działań wojennych, odbudowany w latach1950-1960,                             

·Rynek miejski z zabudową z XVIII i XIXw,

·Gmach Liceum Ogólnokształcącego i Internatu przy ulicy Wojska Polskiego,

·Zespół budynków Techniku Leśnego w Starościnie.

ZOBACZ KALENDARZ IMPREZ GMINNYCH NA 2014 ROK tutaj