Głusko

Opis

Śródleśna wieś położona 15 km na płn.-wsch. od Dobiegniewa w płd. Części Drawieńskiego Parku Narodowego, opodal rzeki Drawy.
Z dawnego czworobocznego budynku z dziedzińcem wewnątrz z XIX w. zachowało się skrzydło wschodnie i północne, oraz wzniesiony w miejscu skrzydła zachodniego dwór z początku XXw. (obecnie siedziba nadleśnictwa). Za dworem niewielki park krajobrazowy z I połowy XIXw. Obok dworu neogotycki kościół zbudowany w II połowie XIX w z wykorzystaniem murów dawnego browaru. Nad Drawą, 1 km na płd.- zach. od wsi znajduje się elektrownia wodna Kamienna z końca XIXw., stanowiąca dziś zabytek techniki wysokiej rangi.
W odległości 1,5 km na płn.-wsch. od wsi znajduje się malownicze jezioro Ostrowiec (387 ha), największe w Drawieńskim Parku Narodowym. Przepływa przez nie Płociczna, lewy dopływ Drawy. Na jeziorze trzy wyspy: Lech, Okrzeja i Pakrzywka, porośnięte lasem mieszanym. Gnieżdżą się na nich rzadkie w kraju ptaki: kormoran, gągół i nurogęś. Na jeziorze żeruje bielik i rybołów. Od południa jezioro Ostrowiec łączy się z jeziorem Dużym, nad którym jest zorganizowana plaża.


W bunkrach Wału Pomorskiego
fot:Rafał Marcinkiewicz

Źródło: www.dobiegniew.pl
tekst nadesłał: Staszek Pietkiewicz